REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Podobno liczby nie kłamią. Te postaci mają największe szanse na śmierć w Grze o tron

Choć Gra o tron powróci dopiero za rok, to fani serialu nie ustają w spekulacjach na temat nadchodzących wydarzeń. Jednym z najgorętszych tematów jest przewidywanie, kto pożegna się z życiem. Jeden z naukowców opracował nawet specjalny algorytm, który obliczył prawdopodobieństwo śmierci bohaterów.

10.05.2018
9:55
Gra o tron szanse śmierci
REKLAMA
REKLAMA

Każdy, kto choć raz w życiu zetknął się z fabułą Gry o tron wie, że w tym serialu trup ściele się gęsto. Śmierć spotyka nie tylko bezimiennych walczących na polach bitwy, ale także bohaterów całkiem istotnych dla przebiegu wydarzeń. Niemal w każdym sezonie żegnaliśmy jakąś ważną postać, której śmierć stała się przyczyną dla nowego rozwoju akcji. Nic nie wskazuje na to, by inaczej miało być w ostatniej odsłonie hitu HBO, który powróci na ekrany w przyszłym roku.

Fani serialu już teraz spekulują, kto pożegna się z życiem. Dla większości niemal pewne jest, że będzie to przynajmniej jedna z centralnych postaci fabuły. Jak się okazuje, wskazuje na to także nauka.

Analityk Taylor Larkin zbadał wydarzenia z poprzednich odcinków, a następnie przepuścił dane przez specjalny program.

Naukowiec przestudiował losy 2000 postaci. Na końcowe wyniki, dostępne na stronie DataRobot, wpływ miało kilka czynników. Po pierwsze, jak dowodzą statystyki, mężczyźni bardziej narażeni są na śmierć, jako że częściej biorą udział w pojedynkach i bitwach. Szanse na przeżycie determinuje także wiek, ponieważ im starsza postać, tym większe prawdopodobieństwo, że pożegna się z życiem, choć niekoniecznie w sposób naturalny.

Wśród kolejnych czynników wymieniono także status społeczny danej osoby oraz ród, z którego się wywodzi (najbardziej przechlapane mają podobno Targaryenowie). Nie bez znaczenia jest także liczba krewnych danej postaci, którzy zginęli na wcześniejszym etapie historii.

Gra o tron szanse śmierci class="wp-image-161610"

Czyja śmierć jest zatem najbardziej prawdopodobna?

Według analiz Larkina w 84 proc. pewna jest śmierć Daenerys. Na podium plasują się także bracia Jaime i Tyrion, którzy w przybliżeniu uzyskali odpowiednio 73 proc. i 71 proc. szans na śmierć. Patrząc na to, że ci bohaterowie - a zwłaszcza Lannisterowie – nieustannie pakują się w niebezpieczne sytuacje, to wymienione liczby wydają się całkiem uzasadnione. Natomiast prawdopodobieństwo zgonu Cersei oceniono na niewiele ponad 60 proc.

REKLAMA

Nie lepiej mają Starkowie, których ród w czasie wydarzeń z serialu znacząco się zmniejszył. Według danych Bran ma 66 proc. szans na śmierć, a Sansa i Arya odpowiednio 50 proc. i 49 proc. Bezpieczny nie jest także ich przybrany brat Jon Snow, którego szanse oszacowano na 59 proc. Z jednej strony może się to wydawać mało, biorąc pod uwagę fakt, że to po części i Stark, i Targaryen. Z drugiej Jon już raz umarł, więc może teraz będzie miał więcej szczęścia.

Wiarygodność raportu będziemy w stanie ocenić dopiero w 2019 roku. Wtedy Gra o tron powróci na składający się z sześciu odcinków finałowy sezon. Konkretna data premiery nie jest jeszcze znana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA