REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Niepokoje rasowe w Londynie. Guerrilla: 5 powodów, aby obejrzeć nowy serial Showtime

Guerrilla to nowy sześcioodcinkowy serial w świetnej obsadzie, opowiadający o niepokojach rasowych Londynu lat 70. ubiegłego wieku.

14.04.2017
9:50
Serial Guerrilla zadebiutował w HBO GO
REKLAMA
REKLAMA

1. Zobaczysz historię: od aktywistów do żołnierzy

Jas Mitra (Freida Pinto) i Marcus (Babou Ceesay) to młoda para, która wobec wprowadzenia przez brytyjski rząd nowego aktu imigracyjnego zmniejszającego prawa nowo przybyłej ludności, zamienia się w aktywistów.

Jas to Hinduska, która w ojczyźnie zostawiła ojca – więźnia politycznego, a Marcus to Afrykańczyk, który w Londynie nie może podjąć pracy. Choć jego kwalifikacje do nauczania są więcej niż wystarczające, to pracodawcy widzą w nim zagrożenie.

Samymi protestami bohaterowie niewiele mogą zdziałać, więc sięgają po broń palną, porwania i zabójstwa – stają się partyzantami pełną gębą. Zmiana widoczna jest zwłaszcza w Jas – spokojnej pielęgniarce, która swoją pierwszą wendetę kwituje słowami „to było świetne!”.

2. Zobaczysz dosadną agresję na tle rasowym

Twórcy nie mają problemów z pokazywaniem agresji. Policjant zatrzymuje parę wracającą z klubu i najpierw pałuje mężczyznę, a później zaczyna dobierać się do kobiety. Kolejne sceny, starcie demonstracji, okazuje się ustawką dla policji, która masakruje czarnoskórego lidera protestantów.

Niektóre obrazki sprawiają, że aż ciarki przechodzą! Nie jest to jednak bezmyślne epatowanie przemocą, a świetna forma wyrazu, dzięki której wczuwamy się w parszywe okoliczności, w jakich przyszło żyć bohaterom.

 class="wp-image-83571"

3. Zobaczysz urzekającą Freidę Pinto

Do Freidy Pinto mam słabość od kiedy zobaczyłem ją w oscarowym Slumdog. Milioner z ulicy. Tutaj jej postać jest kołem zamachowym fabuły. Jest stanowcza, a przy tym kobieca; delikatna, ale silna. Kradnie każdą sekundę historii nawet kiedy obok ma Idrisa Elbę.

Co ciekawe, jej wybór jako aktorki pierwszoplanowej był szeroko krytykowany, bo przecież nie jest czarnoskóra. Jednak jej hinduskie pochodzenie dodaje opowieści nieco orientalizmu i uniwersalizmu.

 class="wp-image-83570"

4. Zobaczysz konflikt aktualny teraz, jak nigdy wcześniej

Protesty – jedni chcą przyjąć imigrantów, inni budować mury na granicach. Brzmi znajomo?

Guerrilla nie daje odpowiedzi na pytanie o to, co zrobić z imigrantami. Pokazuje jednak, że nawet dobre intencje mogą prowadzić do krwawych, tragicznych efektów.

 class="wp-image-83572"

5. Zobaczysz szary Londyn

Londyn w Guerrilli jest wypranym z barw, niegościnnym miejscem, gdzie jeśli nie jesteś miejscowym, to na każdym kroku czeka cię zagrożenie. Brak perspektyw, niegościnność i rasizm kwitną wespół na każdym kroku.

Zobaczysz także Londyn w ostatnich latach przed informatyczną rewolucją, co oznacza, że wszędzie pełno jest maszyn do pisania i telefonów z okrągłymi tarczami.

REKLAMA
 class="wp-image-83569"

Autorem scenariusza do Guerrilli jest twórca oscarowego 12 Years A Slave's John Ridley, który wyreżyserował świetny pierwszy odcinek. Już teraz możecie go oglądać na HBO GO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA