REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. VOD

Żaden serial nie wciągnie cię tak bardzo, jak ten oparty na faktach

Seriale to nie tylko niezobowiązująca rozrywka – czasem stają się impulsem do pogłębienia wiedzy na temat wydarzeń z przeszłości. Szczególnie, jeśli podejmują tak intrygujące wątki, jak walka o równouprawnienie czy opowieść o toksycznej matczynej miłości.

27.06.2020
9:00
hbo go seriale oparte na faktach
REKLAMA
REKLAMA

Advertisement„Życie pisze najlepsze scenariusze” – to truizm przytaczany już niezliczoną ilość razy, a jednak nadal bardzo prawdziwy. Przykładem na potwierdzenie – seriale oparte na faktach. Wciągają, angażują i zapewniają niejednokrotnie świetną akcję. W bibliotece HBO GO mają one od zawsze swoją silną reprezentację.

Mało która osoba śledząca rynek serialowy nie kojarzy choćby miniserialu „Czarnobyl”, który nie dość, że opowiedział w angażujący sposób historię, którą chyba wszyscy znamy, to jeszcze oprawił ją w świetne aktorstwo i doskonałą muzykę. W ofercie HBO GO znajdziecie jeszcze wiele innych seriali opartych na faktach, które zasługują równie mocno na uwagę. To już nie tylko nudne odtwarzanie historii – to pokazywanie jej w nowych kontekstach, z różnych perspektyw, fabularyzowane, dzięki czemu jeszcze bardziej wciągające.

Seriale oparte na faktach – najciekawsze tytuły, które znajdziecie w HBO GO:

mrs america hbo go

Serial przenosi widzów do Ameryki lat 70., pełnego napięcia czasu walki o ratyfikację Equal Rights Amendment – poprawki dającej równe prawa bez względu na płeć. Twórcy produkcji świetnie oddają to napięcie. Na dwóch przeciwległych biegunach stawiają liderki ruchów pro- i anty-ERA – odpowiednio Phyllis Schlafly (gra ją Cate Blanchett) i Glorię Steinem (Rose Byrne). To jednak nie jedyne główne bohaterki tej opowieści i nie jedyne liderki obu stron.

Opowieść skupia się na wielu kobietach i ich wkładach w walkę o swoje postulaty. Jeszcze jedną ważną bohaterką tej opowieści, o której nie można zapomnieć, jest władza. Bitwa o ERA doprowadziła do przemeblowania sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych, co twórcy także podkreślają. Nie ukrywając, że to nie tylko wojna o emancypację i feminizm drugiej fali, ale i po prostu – cyniczna polityczna walka o wpływy.

trust hbo go

Życie znanych i bogatych nigdy nie przestaje fascynować. „Trust”, podobnie jak „Mrs. America”, koprodukowany jest przez kanał FX. Z Ameryki Północnej przenosimy się do Europy. Konkretnie do Włoch. W 1973 roku John Paul Getty III został porwany w Rzymie dla okupu. Miał wtedy 16 lat. Jego dziadek, John Paul Getty, nie chciał poddać się presji porywaczy i postanowił okupu nie płacić (przynajmniej do pewnego momentu). Obawiał się, że jeśli ugnie się przed porywaczami, może to zachęcić do innych porwań jednego z jego kilkunastu wnucząt.

Rodzina Getty'ch znalazła się na celowniku porywaczy z powodu ich olbrzymiego majątku. John Paul Getty, potentat przemysłu paliwowego, zarządzał wielkim majątkiem firmy Getty Oil, a w 1957 roku nazwano go najbogatszym żyjącym Amerykaninem. Jeśli zajawka tej historii nie przekonuje was do sięgnięcia po serial, może przekona was doskonała obsada: Hilary Swank, Donald Sutherland, Brendan Fraser.

the act hbo go

Dopóki w HBO GO nie pojawił się serial „To wiem na pewno”, „The Act” wydawał mi się najboleśniejszą serią na platformie. Boli szczególnie, gdy przypomnimy sobie, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Choć w tym wypadku niepozbawiona fabularyzowania, i tak nadal szokuje. Gypsy Rose Blanchard (Joey King) mieszka z matką, Dee Dee Blanchard (świetna Patricia Arquette). Gypsy jest nastolatką, ale wygląda jak kilkuletnia dziewczynka – mówi wysokim głosem, ubiera się w kupione przez matkę dziecięce ubrania, bawi się pluszakami.

Dee Dee udaje przed nią i przed całym światem, że Gypsy jest chora. Wmawia jej między innymi paraliż, przez który córka musi poruszać się na wózku inwalidzkim. Gypsy nie wie nawet, ile ma dokładnie lat, jej matka zaś korzysta z pomocy finansowej przekazywanej rodzinie „chorej”. Ten dramat rozgrywa się przez lata. Aż do momentu, gdy Gypsy zmęczona niewolą i toksycznym domem powie „dość”.

nasi chlopcy hbo go

„Nasi chłopcy” to wspólna robota HBO i izraelskich Keshet Studios. To historia nie aż tak odległa, bo tocząca się w 2014 roku w Izraelu. Akcja skupia się na punkcie zapalnym, który doprowadził do konfliktu w Strefie Gazy. Chodzi o porwanie trzech młodych Izraelczyków i późniejszą akcję ratunkową, zwaną „Brother’s Keeper”.

Historia opowiedziana jest w serialu między innymi z perspektywy Simona (Szlomi Elkabec), agenta Szabaku (Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izraela). Tragiczne wydarzenia zostały w serialu uzupełnione fikcyjnymi wątkami, ale także materiałami historycznymi – pojawiają się tam archiwalne nagrania z izraelskich programów telewizyjnych.

fosse verdon hbo go

Serial, który przełamuje schemat mistrz-jego muza. Bob Fosse to legendarny amerykański choreograf i tancerz, zaś Gwen Verdon to aktorka i tancerka. Parę łączyła skomplikowana, przez lata ewoluująca relacja - byli współpracownikami, partnerami, zaś przede wszystkim przyjaciółmi i to aż do samego końca (po śmierci Boba to Gwen sprawowała pieczę nad jego spuścizną).

Verdon jest mocno kojarzona z postacią Fosse, jednak twórcy serialu starają się wyrównać te proporcje i uczynić obie jednostki równymi sobie, poświęcając każdej z nich odpowiednią ilość czasu, między innymi na przedstawienie ich indywidualnych historii. Bob Fosse dużo zawdzięczał Verdon i odwrotnie, zaś ich skomplikowane życiorysy, nawet po ogłoszeniu separacji, nieustannie się splatały, czyniąc z nich zarówno życiowy, jak i twórczy tandem. W główne role w seriali wcielają się świetni Michelle Williams i Sam Rockwell.
Advertisement
Serial obejrzysz tutaj.

REKLAMA

* Tekst powstał we współpracy z HBO GO.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA