REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy
 3. Seriale

HBO GO czy Showmax? Oceniany oba abonamenty przez pryzmat kosztów, seriali oraz jakości usługi

Chyba wszyscy chcieliśmy uwolnionego HBO GO, które byłoby pozbawione balastu umów z telewizjami operatorami. Teraz, kiedy platforma VoD nareszcie się od nich odkleiła, warto sprawdzić, jak HBO GO spisuje się na tle konkurencji. Tym razem na ring wpuszczamy niepozornego, ale bardzo bitnego Showmaksa.

27.03.2018
14:59
Uwolnione HBO GO czy Showmax? Oceniany oba abonamenty
REKLAMA
REKLAMA

Showmax vs HBO GO – dostępność oraz urządzenia

Chociaż Showmax to dla polskiego rynku usługa bardzo młoda i bardzo świeża, platforma szybko i płynnie pojawiła się na wiodących urządzeniach do konsumowania multimediów. Oficjalną aplikację znajdziemy na Androidzie oraz iOS, a także telewizorach SmartTV. Filmy i seriale na Showmax można także oglądać za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Niestety, program nie jest dostępny na PlayStation 4 ani Nintendo Switchu. Można go za to zainstalować na Xboksie One.

Nowe, uwolnione od operatorów HBO GO jest dostępne na Androidzie oraz iOS, a także zdecydowanej większości SmartTV. HBO GO posiada przewagę nad Showmaksem w postaci programu przygotowanego dla konsoli PlayStation 4, która jest szczególnie popularna w Polsce. Istnieje również aplikacja dla starszych urządzeń takich jak PS3 oraz X360. Niestety, posiadacze telewizorów LG Smart TV stali się ofiarami dziwnej polityki producenta RTV, sieci kablowych oraz HBO.

Zwycięzca: Remis z gigantycznym polem do poprawy dla obu podmiotów

Showmax vs HBO GO - Airplay oraz Chromecast

Obie aplikacje wspierają technologię strumieniowania obrazu na urządzenia podłączone do telewizora, takie jak Chomecast oraz Apple TV. Na tym polu Showmax i HBO GO dają pozytywny przykład. Cieszę się, że castowanie możemy już rozpatrywać w kategoriach powszechnego standardu.

Zwycięzca: remis

Showmax vs HBO GO - Cena usługi oraz okres testowy

W przeciwieństwie do Netfliksa, obie platformy VoD posiadają jedną ofertę cenową. Nie ma możliwości wykupienia czegoś na kształt subskrypcji premium, dzięki której możemy cieszyć się dźwiękiem oraz obrazem w najwyższej możliwej jakości.

Miesiąc abonamentu Showmax kosztuje 19,90 zł. Droższa jest subskrypcja HBO GO, która wynosi 29,90 zł za miesiąc. Tutaj i tutaj możemy sprawdzić ofertę VoD zupełnie za darmo przed wykupieniem subskrypcji. Showmax posiada dwutygodniowy okres testowy, z kolei HBO oferuje nowym klientom miesiąc bezpłatnego testowania usługi. Na każdej platformie trzeba wcześniej zarejestrować swoją kartę debetową.

Zwycięzca: Showmax

Showmax vs HBO GO - jakość oferowanego obrazu

W przypadku obu platform VoD mamy do czynienia z mieszanką standardów 720p oraz 1080p. Część filmów i seriali jest dostępna wyłącznie w niższym standardzie, chociaż nowsze produkcje zazwyczaj są udostępniane widzom w FullHD, dzięki czemu nie musimy się bać o odpowiednią jakość podczas seansu na wielkim ekranie w salonie.

Showmax twierdzi, że w przyszłości zacznie emitować swoje autorskie produkcje również w 4K. Aktualnie jedyną platformą VoD oferującą obraz w takiej rozdzielczości jest na naszym rynku Netflix. Za obraz 4K HDR trzeba jednak czerwonym stosownie dopłacić. Warto również wskazać, że Showmax charakteryzuje się ogólną lepszą jakością obrazu, ponieważ HBO GO regularnie trawią problemy z buforowaniem.

Wynik: Remis ze wskazaniem na Showmax

Showmax vs HBO GO - liczba urządzeń, użytkowników i profili

Na jednym koncie Showmax można zarejestrować jednocześnie pięć urządzeń. Listę urządzeń da się zmieniać 20 razy w ciągu roku, licząc go od daty aktywacji usługi po raz pierwszy. Showmax pozwala korzystać z aplikacji jednocześnie na dwóch urządzeniach. Do tego usługa wspiera tworzenie profili oraz nakładanie na poszczególne z nich kontroli rodzicielskiej.

Podobnie jak w przypadku Shomaksa, również HBO GO pozwala zarejestrować jednocześnie pięć urządzeń, a także odtwarzać zawartość z dwóch urządzeń jednocześnie. HBO jest bardziej łaskawe, jeżeli chodzi o zmianę listy zarejestrowanych sprzętów. Modyfikacji listy można dokonać pięć razy na miesiąc, co daje 60 zmian w skali roku.

Niestety, HBO GO nie wspiera profili, co jest gigantyczną wadą tej usługi. Wszyscy domownicy muszą korzystać ze wspólnego konta. Jeżeli subskrybent chce nałożyć kontrolę rodzicielską, to również na siebie samego oraz wszystkich bliskich. Ałć.

Zwycięzca: Showmax

 class="wp-image-147057"

Showmax vs HBO GO - pobieranie offline

Z dwóch wymienionych aplikacji wyłącznie Showmax oferuje możliwość ograniczonego pobierania filmów i seriali do pamięci urządzenia, aby następnie odtwarzać je bez konieczności połączenia z Internetem. Pobieranie jest możliwe wyłącznie na systemach Android oraz iOS, z limitem ustawionym na poziomie 25 audycji miesięcznie dla wszystkich urządzeń. Pobrana treść znajduje się w pamięci przez 30 dni. Do tego ulega automatycznemu usunięciu po 48 godzinach od rozpoczęcia jej oglądania.

Zwycięzca: Showmax

Showmax vs HBO GO - produkcje polskie

Showmax wyróżnia się na tle innych platform VoD właśnie współpracą z polskimi producentami, scenarzystami oraz reżyserami. Już w momencie startu usługi platforma posiadała kilka polskich tytułów, a ich katalog jest systematycznie rozszerzany. Aktualnie jest to:

 • Ucho Prezesa
 • Fanatyk
 • Czerwony Punkt
 • Ksiądz
 • Botoks (serial)
 • Egzorcysta
 • SNL Polska

HBO GO posiada nieco wolniejsze tempo. W ciągu wielu lat działania na rynku, HBO GO wyprodukowało zaledwie trzy seriale - Bez Tajemnic, Pakt oraz zbierającą świetne oceny Watahę. Do tego za pieniądze platformy powstała masa polskich filmów dokumentalnych. Nie mam wątpliwości, że Wataha to absolutna perła w koronie polskiego serialu, ale nie da się ukryć, że Showmax ma rodzimych produkcji więcej, do tego te są znacznie bardziej zróżnicowane.

Zwycięzca: Showmax (ale co Wataha to Wataha, trzeba zobaczyć)

Showmax vs HBO GO - światowe produkcje własne

Showmax nie wyprodukował ani jednej produkcji, którą można rozpatrywać w skali globalnego hitu. Polityka tego usługodawcy zakłada tworzenie lokalnych filmów i seriali, które będą odpowiadać poszczególnym narodowym gustom. W ten sposób Showmax chce się odróżnić od światowych gigantów pokroju HBO czy Netfliksa.

HBO GO posiada kapitalny zestaw własnych produkcji. Śmiem twierdzić, że najlepszy ze wszystkich platform VoD, jakie współcześnie działają na rynku. Autorskie tytuły HBO przeszły do legendy kina oraz telewizji, wykraczając daleko poza popularność charakterystyczną dla typowych serialowych produkcji. Tylko spójrzcie na te tytuły:

 • Game of Thrones/Gra o tron
 • Band of Brothers/Kompania Braci
 • True Detctive/Detektyw
 • Westworld
 • Ballers/Gracze
 • True Blood/Czysta Krew
 • Sex in the City/Sex w wielkim mieście
 • Silicon Valley/Dolina Krzemowa
 • The Newsroom
 • The Pacific/Pacyfik
 • Pakt
 • Wataha
 • Six Feet Under/Sześć stóp pod ziemią
 • The Leftovers/Pozostawieni
 • The Sopranos/Rodzina Soprano

Zwycięzca: HBO GO

Showmax wygrywa 4 do 1, ale to naprawdę niewiele znaczy w obliczu specyfiki platform VoD.

W tego typu usługach najważniejsza jest zawartość. Co z tego, że jedna strona będzie posiadać nieco lepszą aplikację, skoro to po drugiej stronie będzie nadawany najgorętszy serial lata. Gdy w redakcji poproszono mnie o porównanie obu platform, to wiedziałem, że ma to sens tylko i wyłącznie na płaszczyźnie technologicznej oraz oferowanych warunków. Nie da się za to zestawić Showmaksa i HBO GO w bezpośrednim porównaniu zawartości.

REKLAMA

Jest to niemożliwe, ponieważ obu tym firmom przyświecają zupełnie inne filozofie. HBO jest jak Netflix. Gra na skalę globalną, z hitami rozpoznawalnymi na całym świecie. Showmax tworzy z kolei lokalną zawartość, doceniając reżyserów, producentów i scenarzystów z danego państwa. Te usługi wcale nie są względem siebie tak wykluczające, jak mogłoby się to pozornie wydawać. Ba, czasami są wręcz zaskakująco komplementarne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA