REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Heaven Shall Burn - Deaf to Our Prayers

Ciekawa propozycja zza naszej zachodniej granicy. Wprawdzie premiera tego krążka miała miejsce we wrześniu, to jednak uważam, że warto coś o nim napisać. Zapraszam do lektury wszystkich miłośników ciężkiego grania na przyzwoitym poziomie!

11.03.2010
13:43
Rozrywka Spidersweb
REKLAMA

Heaven Shall Burn to założony w 1996 zespół grający muzykę, którą można umieścić gdzieś między metalcorem a death metalem. Dla mniej obeznanych: metalcore jest to odmiana hardcore'u charakteryzująca się wieloma mocniejszymi muzycznie rozwiązaniami. Death metal natomiast to nic innego jak bardzo ciężki gatunek metalu. Growling, perkusyjne blasty oraz szybkie gitary jest jego bardzo charakterystyczną cechą.

REKLAMA

Na samym wstępie pragnę zaznaczyć, iż mimo wielu obaw (a takowe się pojawiły po wydaniu "Antigone") zespół wcale nie zaczął grać lżej. "Deaf To Our Prayers" jest zdecydowanie cięższa od swojej poprzedniczki. Myślę, że to dobry znak, biorąc pod uwagę fakt, że wiele metalcore'owych zespołów obrało ten "lżejszy" kurs. W każdym bądź razie wprowadzanie wszelkiego rodzaju czystych partii wokalnych albo tandetnych melodyjek przez zespoły, którym tego typu zabiegi były wcześniej obce może popsuć odbiór płyty i odbić się na reputacji grupy.

Miłym akcentem dla polskich słuchaczy może być utwór "Armia", którego tekst dotyczy Powstania Warszawskiego. To bardzo przyjemne uczucie, kiedy jeden z ulubionych zespołów pisze utwór poświęcony tak ważnemu wydarzeniu z naszej historii. Dlatego też uznałem, że warto tutaj zamieścić jego tekst:

An insurrection of the lost

With courage born from despair

An end for the years of anguish;

A battle in the heart of this nation

Uprising of the lost;

In the abyss between the worlds

They all averted their eyes

A home behind the enemies lines

They raped and burned our fatherland

We know that nothing shall remain; there's no tomorrow,

We'll bring it to an end; there's no tomorrow.

Uprising of the lost; the world averted it's eyes

Our souls scorched with our homes

But fitful we hold our ground

Ragged figures but brothers and sisters we are;

Through fields of debris we crawl

Red vultures awaiting our end

A home behind the enemies lines

Muzycznie album jest bardzo dobry. Rozpoczyna go ciężki i szybki "Counterweight" (do którego nawiasem mówiąc stworzono niezły teledysk). Kolejny numer to "Trespassing the Shores of Our World". Utwór niezwykle klimatyczny, w pełnym blastów i growla worku znalazło się miejsce dla ciekawego i zrobionego z polotem melodyjnego fragmentu. Zespół nie zwalnia tempa! Dalej słuchamy niezłego "Profane Believers" oraz równie udanego "Stay the Course". "The Final March" zdaje się potwierdzać, że do tej płyty będę wracać jeszcze nieraz! Po "The Final March" z głośników słychać miły dla ucha wstęp utworu "Of No Avail". Odniosłem wrażenie, że Heaven Shall Burn wyraźnie chce dać odpocząć słuchaczowi. Kawałek jest dużo wolniejszy od poprzednich i zdecydowanie bardziej melodyjny. Kolejny utwór "Armia" jest utrzymany w raczej wzniosłej tonacji. Osobiście przypadła mi tutaj do gustu praca gitar. Następne utwory "Mybestfriend.Com", "Biogenesis", "Dying in Silence" niczym specjalnie się nie wyróżniają. Ot, porządny kawał ciężkiej muzyki do jakiego Heaven Shall Burn nas przyzwyczaił. Zakończeniem tego albumu jest trzy minutowy "The Gratest Gift of God" z wpadającym w ucho skandowanym refrenem. Słuchając tej płyty odnoszę wrażenie, że ta grupa powoli zaczyna się oddalać od metalcore'u. Słychać tu zdecydowanie więcej melodic death metalu, którego inspiracją niewątpliwie są zespoły takie jak At The Gates czy stare In Flames.

"Deaf To Our Prayers" jest bardzo dobrą i wartą uwagi produkcją. Heaven Shall Burn po raz kolejny nie zawiedzie swoich fanów. Natomiast ci, którzy o tym zespole nie słyszeli, a lubią tego typu klimaty zachęcam do kupna płyty. Żadna złotówka nie zostanie zmarnowana!

Zawartość:

1. Counterweight

2. Trespassing the Shores of Our World

3. Profane Believers

4. Stay the Course

5. The Final March

6. Of No Avail

7. Armia

8. Mybestfriend.Com

9. Biogenesis (Undo Creation)

REKLAMA

10.Dying in Silence

11.The Greatest Gift of God

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA