REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Muzyka

„Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” od dziś na AMC. Są co najmniej 3 powody, dla których warto obejrzeć tę serię

Na kanale AMC zadebiutuje dziś mini seria „Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką”. Składająca się z 6 odcinków produkcja przybliża kulisy powstawania hip-hopowych numerów, które odcisnęły swoje piętno.

14.11.2019
21:00
„Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” od dziś na AMC
REKLAMA
REKLAMA

Odcisnęły piętno nie tylko na historii muzyki hip-hopowej, ale na współczesnych dziejach Stanów Zjednoczonych. Twórcy wybrali bowiem 6 kompozycji (numery Kanye Westa, Kendricka Lamara, Queen Latifah, OutKast, Run-D.M.C. oraz Marley’a Marla i MC Shana), które powstały w momentach przełomowych dla różnych środowisk lub dla samych artystów. Producentami serii są Ahmir „Questlove” Thompson i Tariq „Black Thought” Trotter z zespołu The Roots oraz Alex Gibney. Warto po nią sięgnąć przynajmniej z 3 powodów.

hip hop kawałki które wstrząsnęły ameryką class="wp-image-344333"
Questlove. Fot.: Anna Kooris

Pokazuje wpływ hip-hopu na amerykańską rzeczywistość.

Hip-hop miał i ma nieustannie duży wpływ na amerykańską kulturę - taki jest fakt. Twórcy serii, z reżyserami Erikiem Parkerem i One9 na czele, wychodząc od tego założenia, dobrali 6 esencjalnych kawałków, które miały wpływ na rozmaite grupy społeczne. Raperów podzielonych ze względu na geografię Stanów, afroamerykanów, kobiety robiące rap i wiele innych. W jednym z odcinków autorzy opowiadają np. o kawałku Alright Kendricka Lamara, który także niespodziewanie dla samego twórcy, przyszłego zdobywcy Nagrody Pulitzera, stał się nieoficjalnym hymnem akcji Black Lives Matter. W innej odsłonie mówią o Queen Latifah i jej otwarciu drzwi dla innych kobiecych raperek, porównując przekaz piosenki Ladies First do Respect Arethy Franklin. Startując od pojedynczej piosenki, twórcy zgrabnie przechodzą do szerszej perspektywy, pokazując zmiany, które często rozpoczynają się od drobnego impulsu.

Stanowi studium przypadków i opowiada intrygujące historie.

Każdy z 6 odcinków to historia nie tylko wybranej piosenki, ale także jej twórców. Autorzy serii umiejętnie budują tło i wstęp do momentu kulminacyjnego, którym jest sama piosenka. Opowiadają o jej twórcach, ich początkach, dorastaniu, pierwszych krokach w branży. Jeśli trzeba, tak jak w przypadku Jesus Walks Kanye Westa, wspominają także o innych twórcach zaangażowanych w produkcję (w tym przypadku członków gospelowego chóru, których nagranie posłużyło za sampel w utworze). Twórcy analizują piosenki, klipy (ten do Alright Lamara maglują niemalże klatka po klatce), a przed kamerę zaprosili muzyków, przyjaciół artystów, a także znawców branży.

hip hop kawalki store wstrzasnely ameryka amc class="wp-image-344336"
John Legend. Fot. Anna Kooris

Pomaga w nadrobieniu wiedzy o amerykańskim hip-hopie.

Szkicując tło dla poszczególnych kawałków, twórcy wspominają nie tylko o tym, co działo się w danym czasie w Stanach Zjednoczonych, ale też nawiązują do aktualnej sytuacji w muzyce hip-hopowej. Czasem robią to z większą dociekliwością, wymieniając innych artystów czy poświęcając im nieco czasu, czasem tylko sygnalizują niektóre ruchy w branży. Niemniej jednak dają pewien wgląd w to, co w danym czasie działo się w amerykańskim hip-hopie. Nie stanowi rzecz jasna wyczerpującego kompendium wiedzy, ale ilość informacji i ciekawostek przekazywanych w tych 6 odcinkach jest naprawdę duża. W sam raz na początek nadrabiania braków w wiedzy na temat hip-hopu z USA.

REKLAMA

Pierwszy odcinek serii „Hip hop: kawałki, które wstrząsnęły Ameryką” obejrzycie już dziś, tj. 14 listopada, o 22:00 na kanale AMC.

Kolejne odcinki w każdy czwartek o tej samej porze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA