REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy /
  4. Seriale

Widzieliście już 1983 i ciągle wam mało? Sprawdźcie najlepsze opowieści z alternatywną wersją historii

W serialu 1983 poznamy alternatywną historię świata. Taką, w której Układ Warszawski nie przegrał zimnej wojny z NATO. Podoba wam się ta koncepcja? To dobrze – bo powstało wiele podobnych dzieł.

03.12.2018
19:01
historia alternatywna
REKLAMA
REKLAMA

1983 to nie tylko pierwsza polska produkcja Netflix Original. To również bardzo śmiały i ciekawy pomysł na serial, w którym świat wygląda zupełnie inaczej niż ten, który znamy. Scenarzyści założyli, że Związek Radziecki nigdy się nie rozpadł, a Polska po dziś dzień znajduje się w strefie jego wpływów.

Już dziś można obejrzeć cały pierwszy sezon serialu. Jeżeli okaże się dobry – zapewne skonsumowanie wszystkich jego odcinków zajmie wam raptem część weekendu. Co dalej? Oto kilka propozycji, które bawią się koncepcją alternatywnej rzeczywistości.

Najlepsze filmy z alternatywną wersją historii.

Dystrykt 9

Dystrykt 9 bawi się koncepcją lądowania kosmitów na naszej planecie na wiele różnych sposobów. Zacznijmy od tego, że pierwszy kontakt z nimi miał już miejsce w 1982 r. Nie było to jednak wielkie, górnolotne wydarzenie, rodem z Bliskich spotkań trzeciego stopnia. Kosmici szukają u nas azylu, będąc bardziej czymś w rodzaju kosmicznych wyrzutków, niż wielkim zaawansowanym imperium. Na terenie RPA powstaje dla nich getto. A wraz z nim szereg problemów.

Watchmen. Strażnicy

Większość filmów o superbohaterach siłą rzeczy prezentuje nam alternatywny przebieg historii świata. W Watchmen. Strażnicy owa alternatywna historia jest jednak szczególnie istotnym elementem fabuły. Tytułowi Strażnicy pomagają Amerykanom – między innymi – wygrać wojnę w Wietnamie, a akcja samego filmu toczy się w najgorętszym okresie zimnej wojny. Tytułowi bohaterowie będą musieli stawić czoła wymierzonego przeciwko nim spiskowi.

Iron Sky

To film, który traktuje nas i samego siebie z wyjątkowo niską powagą. Daleko mu jednak do głupkowatej komedii: zawarta w nim satyra jest niezwykle celna również i dla naszej, niealternatywnej historii. Film opowiada o kontrataku ze strony nazistów, którzy wyczuwając klęskę w II Wojnie Światowej przenoszą swoją główną bazę dowodzenia na… Księżyc. I tam knują swoją Wielką Zemstę.

Najlepsze seriale z alternatywną wersją historii.

Człowiek z Wysokiego Zamku

Skoro jesteśmy już przy motywach Rzeszy Niemieckiej, to nie sposób nie wspomnieć o tej bardzo udanej serialowej adaptacji powieści Philipa K. Dicka. Opowiada ona historię świata, w którym Japonia i Niemcy wygrały II Wojnę Światową. Stany Zjednoczone podzielone są na dwie strefy wpływów. W pewnym momencie marginalny ruch oporu trafia na tajemnicze filmy od człowieka posługującego się pseudonimem High Castle. Przedstawiają one nasz świat, w którym Japonia i Niemcy przegrały wojnę. Filmy te budzą wielkie poruszenie i inspirację do buntu. Ale jak właściwie one trafiły do przedstawionej alternatywnej rzeczywistości? I czy ruch oporu, bądź Rzesza, będą w stanie wykorzystać podróż przez multiwersum do własnych celów? Dowiemy się właśnie z tego serialu.

Ascension

Kolonizacja obcych planet według fabuły serialu Ascension rozpoczęła się w 1963 r. Wtedy bowiem rozpoczyna się stuletnia misja, której celem jest zaludnienie nowego świata. Jest tylko jeden problem: tuż po przekroczeniu granicy, z której zawrócenie statki kosmicznego w kierunku Ziemi przestaje być możliwe, zostaje dokonane morderstwo. Co gorsza, coraz więcej wskazuje na to, że kilkuset członków załogi nie zna prawdziwego celu misji.

Najlepsze książki z alternatywną wersją historii.

Vaterland

najlepsze historia alternatywna class="wp-image-228812"

Nie chcąc mnożyć bytów i polecać wam Człowieka z Wysokiego Zamku – wszak mamy go już w serialach – polecę waszej uwadze książkę Vaterland autorstwa Roberta Harrisa. Również i tu to hitlerowskie Niemcy wygrały drugą wojnę światową. Akcja dzieje się na tydzień przed 75. urodzinami Fuhrera. Głównym bohaterem książki jest Xavier March, detektyw wyjaśniający zagadkę pewnego morderstwa. Śledztwo doprowadzi go aż do najwyższych oficjeli Rzeszy, a odkryte tajemnice potencjalnie mogą zmienić losy całego świata.

Lata ryżu i soli

najlepsze historia alternatywna class="wp-image-228818"

W tej książce Kim Stanley Robinson bawi się gatunkiem post-apo w bardzo oryginalny sposób. W alternatywnej rzeczywistości epidemia dżumy wybiła niemal wszystkich mieszkańców Europy. Na świecie dominują cywilizacje arabska i chińska. Sama opowieść podzielona jest na kilka luźno związanych ze sobą wątków: doświadczeń fikcyjnych bohaterów z różnych czasów tej zmyślonej historii świata. Pełno w niej przenośni i ciekawych filozoficznych rozważań, dzięki czemu lektura powinna bardzo przypaść do gustu nie tylko miłośnikom fantastyki naukowej.

Maszyna różnicowa

REKLAMA
najlepsze historia alternatywna class="wp-image-228821"

William Gibson wespół z Bruce’em Sterlingiem napisali dzieło, które dziś jest uważane za protoplastę nurtu steampunkowego. Rysuje nam ona wizję świata, w której komputer pojawił się dużo wcześniej – a konkretniej już w 1855 r. Zaczyna się w momencie, w którym skradzione zostają pewne bardzo ważne informacje związane z tytułowymi maszynami różnicowymi. Rozpoczyna się śledztwo, podczas którego trup ściele się gęsto – o odzyskanie tych informacji walczy wiele stron, w wielu przypadkach gotowych za nie zabić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA