REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Seriale, które wywracają dzieje do góry nogami. Najlepsze opowieści o historii alternatywnej

Jeśli lubisz historię, to z pewnością wiele razy zastanawiałeś się, co by było gdyby niektóre wydarzenia potoczyły się inaczej. Zebraliśmy seriale, które pokazują najciekawsze wizje alternatywnej historii.

18.10.2021
9:14
historia altenratywna seriale
REKLAMA

W historii nie ma „gdybania". Co innego w serialach, a tych o alternatywnych dziejach świata jest ostatnio więcej niż dotychczas. Wybraliśmy 5, które pokazują, jak mogły potoczyć się koła historii. 

REKLAMA

Zacznę truizmem: większe budżety, to większe możliwości. Dotyczy to również produkcji w odcinkach od telewizji i serwisów VOD. Stąd przecież wysyp seriali fantastycznych i historycznych, które muszą najpierw wyglądać, a potem dopiero bawić. Z opowieściami o historii alternatywnej jest podobnie, chociaż tutaj bardziej liczy się niezły pomysł i pewna doza prawdopodobieństwa.

Zaprezentowane w tym zestawieniu seriale nie muszą być arcydziełami, ważne jednak, aby pokazywały w przekonujący sposób alternatywne wersje naszego świata.

Seriale o historii alternatywnej:

Spisek przeciwko Ameryce

Ten serial zainspirował mnie do stworzenia tego zestawienia. „Spisek przeciwko Ameryce” opowiada o świecie, w którym prezydentem USA zostaje człowiek zapatrzony w Adolfa Hitlera i nazistowskie Niemcy. Rodzi to wiele bardzo poważnych konsekwencji, jak na przykład to, że USA nigdy nie zaangażowały się w II wojnę światową. Tu świat widziany jest jednak w znacznie mniejszej skali, bo z perspektywy żydowskiej rodziny, jej kłopotów, trudności, ale też codzienności i namiętności. Twórców, podobnie jak Philipa Rotha, autora książki, na podstawie której powstał serial, najbardziej interesuje to, jak wielka polityka powoli zaczyna wkradać się do życia zwykłych ludzi. I choćby dlatego warto ten serial polecić.

Produkcja dostępna jest w HBO GO.

Człowiek z wysokiego zamku

Serial oparty na powieści Philipa K. Dicka jest kolejnym dowodem na to, że II wojna światowa stała się punktem zwrotnym w historii świata. Pomysł amerykańskiego pisarza opiera się na założeniu, że Alianci przegrywają z państwami Osi, w konsekwencji USA zostają strefą wpływów Japonii i Niemiec. Chociaż serial Amazona to nowe spojrzenie na powieść, warto dać mu szansę - nawet jeśli uwielbiacie książkę i nie lubicie, gdy adaptacja podchodzi do niej luźno. Odcinkowy „Człowiek z wysokiego zamku” to produkcja zrealizowana z rozmachem i zarazem z pomysłem.

Serial dostępny jest w serwisie VOD Amazona.

1983

Polski serial Netfliksa nie jest może produkcją idealną, ma jednak pewien niezaprzeczalny czar. Wizja, którą roztoczyli tutaj twórcy jest bowiem fantazją na temat polskiej mocarstwowości, ale też ponurą wizją państwa, które nie doczekało się upragnionej demokracji. „1983” pokazuje też, jak wyglądałyby relacje społeczne i technologia, gdyby Wschód do samego XXI wieku ścigał się z Zachodem. Produkcja Netfliksa to też niezła okazja, żeby zobaczyć, jak polscy twórcy czują się w serialowym biznesie Netfliksa, chociaż, dodajmy, scenariusz pisał Amerykanin.

„1983” obejrzycie na Netfliksie.

Watchmen

Kontynuacja kultowego (i to akurat nie jest określenie na wyrost) komiksu, w którym pojawili się superbohaterowie wymierzający sprawiedliwość na ulicach miast. Prawdziwym przełomem okazało się jednak pojawienie się Doktora Manhattana będącego wynikiem wypadku przy eksperymencie naukowym. W tym wydarzeniu narodził się twór tak potężny, że zmienił bieg historii i doprowadził m.in. do zwycięstwa Amerykanów w Wietnamie. Serialowy świat pokazuje rok 2019, w którym prezydentem został Robert Redford, Ku-Klux-Klan wraca pod zmienioną postacią, a policja musi ukrywać swoją tożsamość. A gdzieś tam w tle wisi gdzieś cień wszechpotężnego Doktora Manhattana.

Produkcja dostępna jest w HBO GO.

For All Mankind

Propozycja od Apple TV+ to opowieść dostarczona nam przez twórcę bardzo popularnego „Battlestar Galactica”. Serial pokazuje nam świat, w którym to nie Amerykanin postawił pierwszy krok na księżycu, a reprezentant przeciwnego obozu, Związku Radzieckiego. Kosmiczny wyścig był jednym z najważniejszych pól zmagań konkurencyjnych bloków, oczywiste więc jest, że zwycięstwo ZSRR nie pozostało bez bardzo daleko idących konsekwencji.

REKLAMA

Serial obejrzycie na Apple TV+.

Tekst został pierwotnie opublikowany w kwietniu 2020.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA