REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Seriale

Castingi do „House of the Dragon” potwierdzają nasze przypuszczenia. Tłumaczymy, kim są Aegon Zdobywca i jego siostry

Według najnowszych informacji medialnych stacja HBO jest obecnie w trakcie intensywnych poszukiwań głównych aktorów do serialu „House of the Dragon”. Spin-off „Gry o tron” nie trafi na ekrany jeszcze przez co najmniej rok, ale już można rozpocząć dyskusję na temat wybranej trójki Targaryenów. Kim są Aegon Zdobywca i jego siostry-żony?

29.01.2020
21:15
house of the dragon castingi
REKLAMA
REKLAMA

Wśród fanów „Gry o tron” nie brakuje opinii, że przygotowywany przez HBO spin-off poświęcony członkom rodu Targaryenów będzie ostatnią szansą na uratowanie tej marki w oczach widzów. Zainteresowanie i nadzieje związane z serialem mieszają się bowiem ze zniechęceniem po finałowym sezonie głównej serii i brakiem nadziei na lepszą przyszłość. Inna sprawa, że „House of the Dragon” budzi bezsprzecznie większe emocje niż skasowany w październiku „Bloodmoon”.

Portal Knight Edge Media poinformował niedawno, że poświęcony Targaryenom prequel (przynajmniej w 1. sezonie) będzie poświęcony przybyciu członków słynnego rodu do Westeros. Nie jest to tak naprawdę wielkie zaskoczenie, bo właśnie od podboju Aegona I Zdobywcy swoją ostatnią książkę „Ogień i krew” rozpoczyna George R.R. Martin. Taki obrót sprawy przewidywałem zresztą w tekście poświęconym najważniejszym wydarzeniom z tego działa, które muszą znaleźć się w serialu. Nie zmienia to jednak faktu, że wieści o postaciach wybranych do castingu nie są interesujące. Kim jednak dokładnie są Aegon, Visenya i Rhaenys?

House of the Dragon castingi – sylwetki wybranych bohaterów ze spin-offa „Gry o tron”:

Aegona I Zdobywca (zwany też Aegonem Smokiem)

Aegon Targaryen to jedna z najważniejszych postaci nie tylko smoczego rodu, ale też całego kontynentu. Pierwszy król Siedmiu Królestw z dynastii Targaryenów urodził się na Smoczej Skale jako syn lorda Aeriona i lady Valaeny. Już od najmłodszych lat był znany z mocnego charakteru i charyzmy. Dlatego nie wahał się złamać tradycji rodu i poślubił nie jedną a obie swoje siostry. Gdy Król Burzy Argilac Durrandon zaproponował mu ożenek z własną córką, Aegon odmówił i zamiast tego zaoferował jako kandydata swojego bliskiego przyjaciela, Orysa Baratheona. Propozycja została jednak odrzucona, więc Aegon zapowiedział w zamian lordom wszystkich siedmiu królestw swoją chęć zdobycia tronu.

Osławiony w pieśniach podbój Westeros przez Zdobywcę trwał dwa lata (po których nastąpiła jeszcze wojna z Dorne). O porażce lordów z kontynentu zdecydowało lekceważenie sił Aegona, brak wspólnej strategii i ciągłe próby ugrania czegoś kosztem innego z siedmiu królestw. Żadna armia nie mogła się też równać trzem smokom ujeżdżanym przez rodzeństwo, a zwłaszcza Balerionowi Czarnemu Strachowi. Aegon nie był jednak okrutnym władcą, dlatego oprócz wojny przyniósł Westeros rozwój i prosperity. Ze wszystkich Targaryenów to właśnie on został zapamiętany jako mądry i sprawiedliwy król, najlepszy obok Jaehaerysa I. Ostatecznie rządził do 37 roku epoki liczonej od Podboju.

Biorąc jednak pod uwagę opis z castingu, można stwierdzić, że przynajmniej na razie „House of the Dragon” nie będzie sięgać po cały życiorys Aegona Smoka. HBO poszukuje bowiem około 20-letniego, białego mężczyzny, który wcieliłby się w cichego i poważnego, ale surowego dla wrogów bohatera.

Visenya Targaryen

Najstarsza spośród dzieci Aeriona i Valaeny odziedziczyła też wiele cech negatywnie kojarzonych z Targaryenami. Była więc piękna, ale zimna, okrutna i śmiertelnie poważna. W przeciwieństwie do swojej siostry była też niezwykle uzdolnioną wojowniczką i jeźdźcem smoków. To właśnie jej smoczyca, Vhagar, była uważana za najgroźniejszą broń w trakcie Podboju, bo Visenya atakowała zawsze szybko i bez litości dla wrogów. W walce posługiwała się słynnym mieczem z valyriańskiej stały – Mroczną Siostrą.

Relacja Valaeny z Aegonem zawsze była przedmiotem sporów wśród historyków Westeros. Nie ma większych wątpliwości, że król spośród swoich dwóch sióstr zdecydowanie większym uczuciem darzył młodszą Rhaenys. Ich trudny związek wszedł w krytyczną fazę, gdy doszło do konfliktu o to, kto powinien zostać następcą Aegona. Visenya przez lata nie mogła urodzić mu potomka, a gdy wreszcie na świat przyszedł Maegor, był drugim kandydatem do tronu po starszym Aenysie, którego matką była zmarła Rhaenys. Visenya miała zresztą przeżyć oboje rodzeństwa i wpływać na kształt Westeros jeszcze w trakcie panowanie 3. króla. HBO szuka do tej roli zmysłowej, ale poważnej i bezwzględnej aktorki o kaukaskiej urodzie i w wieku około 20 lat.

house of the dragon castingi class="wp-image-370143"
Foto: Aegon, Visenya i Rhaenys/ Ilustracja Doug Wheatley

Rhaenys Targaryen

Rhaenys Targaryen można nazwać miłością życia Aegona I Zdobywcy. W przeciwieństwie do swojego rodzeństwa nie odczuwała wielkiej przyjemności z wojaczki, ale uwielbiała latać na swojej smoczycy Meraxes. W powietrzy spędzała więcej czasu niż Aegon i Visenya razem wzięci (podobnie jak Arya Stark w finałowym sezonie „Gry o tron” pragnęła też dowiedzieć się, co leży na zachód od Westeros). Mówi się, że Aegon poślubił starszą siostrę z poczucia obowiązku, a młodszą wziął z powodu pożądania. Wydaje się to prawdopodobne, bo Rhaenys była jedną z najpiękniejszych kobiet tamtych czasów.

Nie dane jej było jednak cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Po zwycięskiej wojnie Aegon tytułował się mianem Władcy Siedmiu Królestw, ale Dorne w rzeczywistości nie zostało ani pokonane, ani nie ugięło kolana przed nowym królem. Dosyć szybko zaczęła się więc pierwsza wojna dornijska. Rhaenys zajmowała się głównie zarządzaniem dworem, łączeniem lordów w pary i opieką nad kobietami, które w ramach wcześniejszych rządów często nie miały prawie żadnej ochrony prawnej.

REKLAMA

Z czasem wojna z Dorne stała się jednak niezwykle zażarta, więc Targaryenowie dosiedli swoich smoków, by ukarać ród Martellów. W trakcie bitwy Hellhot, toczonej w dziesiątym roku po Podboju, bełt wystrzelony ze skorpiona trafił w oko Meraxes. Smoczyca spadła na ziemię, niszcząc połowę zamku. Według różnych źródeł królowa wypadła z siodła i zginęła z powodu upadku na ziemię, zginęła przygnieciona przez ukochanego smoka lub przeżyła bitwę i zginęła po późniejszych torturach. Jej ciało nie zostało nigdy odnalezione i zwrócone do Królewskiej Przystani. Wcześniej urodziła jednak Aegonowi syna, który miał panować krótko jako Aenys I Targaryen. Ale to już zupełnie inna historia.

Według ostatnich informacji premiera „House of the Dragon” ma nastąpić w 2022 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA