REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Seriale

„House of the Dragon” opowie o słynnym Tańcu Smoków. Co wiemy o bratobójczej walce Targaryenów?

Ciąg dalszy castingów do serialu „House of the Dragon” ujawnił, że w produkcji powinniśmy się spodziewać głównych politycznych graczy słynnego konfliktu Targaryenów. Bratobójcza wojna odbyła na ponad 150 lat przed wydarzeniami znanymi z „Gry o tron”. Gdzie możemy przeczytać więcej o Tańcu Smoków?

21.07.2020
19:40
house of the dragon taniec smoków
REKLAMA
REKLAMA

„Gra o tron” wyemitowała w zeszłym roku swój ostatni odcinek, ale szybko okazało się, że to nie będzie prawdziwy koniec adaptacji twórczości George'a R.R. Martina. Fascynujących historii rozgrywających się w Westeros jest przecież zdecydowanie więcej, a rebelia Roberta Baratheona stanowi zaledwie finisz znacznie dłuższego konfliktu między największymi rodami Siedmiu Królestw.

Genezy wszystkich późniejszych wydarzeń należy bezsprzecznie wypatrywać w przybyciu Aegona Zdobywcy i jego sióstr, którzy po upadku Valyrii zapoczątkowali zupełnie nową dynastię w Westeros. Targaryenowie mieli rządzić niemal całym kontynentem przez następne 283 lata, a zapisem pierwszego okresu ich panowania są wydane na przełomie 2018 i 2019 roku dwie części kroniki „Ogień i krew”.

Nie ma wątpliwości, że „House of the Dragon” będzie mocno opierać się właśnie na historiach z „Ogień i krew”.

Problem w tym, że na obecnym etapie prac nie sposób z całkowitą pewnością powiedzieć, o którym dokładnie okresie będzie opowiadać premierowy sezon spin-offa. Wcześniejsze informacje o castingach donosiły, że HBO szuka odtwórców ról Aegona Smoka, Visenyi Targaryen i Rhaenys Targaryen. Z kolei najnowsze wieści informują o żyjących 100 lat później Rhaenyrze Targaryen i Alicent Hightower. Pokazanie tak długiego okresu na przestrzeni jednego sezonu wydaje się niemożliwe. Czyli będziemy mieć do czynienia bardziej z czymś pokroju antologii, poważnym przeskokiem czasowym po którymś z początkowych odcinków albo wcześniejsze plany stacji uległy zmianie.

Pokazanie korzeni bratobójczej walki Targaryenów bez zarysowania wcześniejszej historii podboju i złotego okresu rządów Viserysa I wydaje się niezwykle trudne. Nie ma natomiast wątpliwości, że Taniec Smoków to jeden z okresów najbardziej wartych swojego serialu. Wspomniany na początku akapitu 5. król z rodu Targaryenów długo walczył o pokój między córką ze swojego pierwszego małżeństwa, a rodziną drugiej żony. Po jego śmierci zapanował jednak konflikt dotyczący przejęcia władzy.

Taniec Smoków został szeroko opisany w 2. części serii „Ogień i krew”. Wczesna historia Westeros stanowi też ważny element antologii „Łotrzyki” i „Dangerous Women”.

REKLAMA

Na tronie posadzono Aegona II, ale jego przyrodnia siostra Rhaenyra była osobą o wielkiej inteligencji, nieugiętym charakterze i ponurym usposobieniu. I jako pierworodne dziecko króla nigdy nie pogodziła się z decyzją rodów, które zdecydowały o ominięciu jej w sukcesji, mimo wcześniejszej decyzji Viserysa I. Na dworze stworzyły się dwa obozy i choć siły nie były wyrównane, wybuchła wojna o Żelazny Tron.

W trakcie trwających dwa lata walk władza nad Siedmioma Królestwami przechodziła trzykrotnie z rąk do rąk, a niemal wszystkie rody stanęły po którejś ze stron. To właśnie Taniec Smoków bezpośrednio wpłynął na wyginięcie tych potężnych stworzeń, a wskaźnik śmiertelności mieszkańców Westeros w tym okresie był olbrzymi. Targaryenowie już nigdy nie wrócili do poprzedniej potęgi, co z czasem pozwoliło na przejęcie władzy przez Baratheonów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA