REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Nacjonalistyczny zespół na koncercie z okazji obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Co się wyrabia w CSW?

14 sierpnia Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie organizuje koncert z okazji obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej. Zagraniczną gwiazdą imprezy ma być zespół Hungarica, wspierający węgierską prawicową partię Jobbik.

04.08.2020
15:06
hungarica csw koncert
REKLAMA
REKLAMA

Koncert, odbywający się pod hasłem Wolny Świat, poprowadzą ulubieńcy nowego dyrektora CSW Maciej „Wujek Samo Zło” Gnatowski i Jędrzej Kodymowski, sprzyjający Prawu i Sprawiedliwości lider zespołu Apteka, który to zespół zresztą również zagra na koncercie.

W programie imprezy przewidziano także koncerty skrajnie prawicowego zespołu Contra Mundum, Luxtorpedy, rapera Kękego i Maleo Reggae Rockers.

Zaproszeni muzycy reprezentują różne gatunki muzyczne: rock, reggae i rap, ale łączy ich przywiązanie do idei wolności. Wolny Świat to dużo mocnej muzyki, pozytywna energia i dobra zabawa – czytamy w opisie wydarzenia.

Zagraniczna gwiazda, zespół Hungarica, grający narodowego węgierskiego rocka, występowali niegdyś na wiecach partii Jobbik.

Grupa wspiera także zdelegalizowaną w 2009 roku wyrokiem sądu Gwardię Węgierską, paramilitarną bojówkę partii Jobbik.

Zespół występował zresztą na festiwalu Orle Gniazdo – imprezy dla fanów „muzyki tożsamościowej”.

Zespół wystąpił w zeszłym roku w Kielcach. Przeciwko ich koncertowi protestowali m.in. działacze KOD, PO, SLD, Razem i Wiosny. Ostatecznie wydarzenie doszło do skutku dzięki interwencji starosty powiatu kieleckiego ziemskiego Mirosława Gębskiego z PiS.

W CSW prowadzonym przez nowego dyrektora Piotra Bernatowicza jakiś czas temu miał miejsce kontrowersyjny koncert Jana Pietrzaka, również popierającego PiS. Wśród jego gości pojawili się wtedy zresztą wspomniany Kodymowski i Wujek Samo Zło.

Nie wiadomo, czy pozostali artyści zaproszeni na imprezę mieli świadomości tego, że podzielą scenę z nacjonalistycznym zespołem. Na fanpage'u Luxtorpedy zadano zresztą to pytanie wprost. Fani nadal czekają na konkretną reakcję grupy.

 class="wp-image-430474"
Źródło: facebook.com/LUXTORPEDA

Chwilę temu z Facebooka zniknęło wydarzenie dotyczące koncertu. Na stronie CSW Zamek Ujazdowski nadal widnieje jednak informacja o imprezie.

csw koncert class="wp-image-430489"
Źródło: u-jazdowski.pl

Na stronach innych artystów na razie na próżno szukać reakcji na temat składu imprezy. Dyrektor CSW Zamku Ujazdowskiego już wcześniej dał jasno do zrozumienia, w jakim kierunku iść będzie placówka pod jego rządami. Przy okazji wspomnianego koncertu Jana Pietrzaka, przed Zamkiem pojawiło się stoisko promujące kandydata na prezydenta, Andrzeja Dudę. Teraz wśród muzyków zapraszanych na koncert w CSW są artyści o poglądach często skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych.

Dla przypomnienia: impreza odbywa się pod hasłem Wolny Świat.

AKTUALIZACJA, 5.08.2020 r.

Na fanpage'ach Luxtorpedy i Kękę pojawiły się oświadczenia:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA