REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

"I Can't Breathe" - kontrowersyjna formacja Pussy Riot w hołdzie Erikowi Garnerowi

"I Can't Breathe" - nie mogę oddychać. Tak brzmiały ostatnie słowa wypowiedziane przez Amerykanina Erika Garnera, który w lipcu ubiegłego roku stracił życie, uduszony przez policjanta. Tak brzmi też tytuł nowego utworu rosyjskiej, radykalnie feministycznej grupy Pussy Riot, zadedykowanego Garnerowi i wszystkim ofiarom terroru państwa - od Rosji, po Amerykę.

19.02.2015
15:00
„I Can’t Breathe” – kontrowersyjna formacja Pussy Riot w hołdzie Erikowi Garnerowi
REKLAMA
REKLAMA

Erik Garner został zabity 17 lipca 2014 roku na Staten Island w Nowym Jorku podczas próby obezwładnienia go przez funkcjonariuszy, chcących go zatrzymać za nielegalną sprzedaż papierosów. Jeden z nich zbyt mocno zacisnął chwyt, pozbawiając Garnera życia. Wymiar sprawiedliwości nie postawił funkcjonariuszowi zarzutów, co wywołało liczne protesty mieszkańców USA i doprowadziło do wzniecenia dyskusji o brutalności policji.

Na amatorskim nagraniu z tego zajścia słychać, jak zatrzymany kilkukrotnie powtarza, że nie może oddychać. Za każdym razem coraz słabiej. Wypowiedziane przez niego przed śmiercią słowa stały się głównym motywem pierwszego nagranego po angielsku utworu Pussy Riot.

I Can't Breathe otrzymał dwa towarzyszące mu klipy. W pierwszym dwie najbardziej znane członkinie Pussy Riot, Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina, ubrane w mundury OMON-u są żywcem grzebane w ziemi. Na początku dojrzeć można także paczkę papierosów "Russian Spring" - Rosyjska Wiosna. Tym określeniem nazywane są również prorosyjskie działania na wschodzie Ukrainy. Drugi teledysk zmontowany jest z nagrań protestów wywołanych śmiercią Garnera.

REKLAMA

Do powstania utworu I Can't Breathe przyczynili się amerykańscy i rosyjscy muzycy - Richard Hell, Nick Zinner i Andrew Wyatt, oraz zespoły Jack Wood i Scofferlane.

Pussy Riot to rosyjska grupa radykalnie feministyczna, znana przede wszystkim z protestów politycznych i prowokacji obyczajowych. W 2012 roku pięć członkiń grupy wykonało piosenkę Bogurodzico, przegoń Putina w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, za co trzy z nich zostały aresztowane i skazane na dwa lata pozbawienia wolności w łagrze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA