REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Bilbo Baggins odszedł na Zachód. Zmarł aktor Ian Holm, znany z „Władcy Pierścieni” i „Obcego”

Ian Holm w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doczekał się statusu jednego z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorów. Zwykle występował na drugim planie, ale dzięki rolom w takich produkcjach jak „Władca Pierścieni”, „Obcy – 8. pasażer Nostromo” czy „Piąty element” doczekał się sławy i wiernego grona fanów. Niestety, dzisiaj rano aktor zmarł w szpitalnym łóżku.

19.06.2020
15:55
ian holm zmarł
REKLAMA
REKLAMA

Ze wszystkich głośnych ról Holma, najbardziej rozpoznawalną okazała z pewnością ta z trylogii „Władca Pierścieni” i późniejszych filmów z serii „Hobbit”. Chodzi oczywiście o najstarszego ze wszystkich niziołków, Bilbo Bagginsa. Ian Holm wcielał się w rolę Powiernika Pierścienia ogółem czterokrotnie, co przełożyło się na jego popularność wśród młodszego pokolenia widzów.

Ale jego aktorski dorobek zawiera zdecydowanie więcej interesujących kreacji. Holma mogliśmy też oglądać w takich produkcjach jak „Rydwany ognia” (otrzymał za udział w tym filmie nagrodę BAFTA i nominację do Oscara), „Piąty element”, „Pojutrze”, „Pan życia i śmierci”, „Szaleństwo króla Jerzego” i „Brazil”. Był też znany ze swoich doskonałych ról w szekspirowskich dramatach. Wcielał się choćby w Poloniusza i króla Leara, choć na jego karierze w teatrze odbiła się sytuacja z 1976 roku, gdy bardzo poważne napady tremy sprawiły, że zrezygnował z grania na scenie. Niedługo później wystąpił jednak u Ridleya Scotta jako android Ash w „Obcym” i jego filmowa kariera nabrała dużego rozpędu.

Ian Holm zmarł dzisiaj rano w wieku 88 lat. Ostatnie chwile życia spędził w otoczeniu rodziny i przyjaciół.

REKLAMA

Długa i bogata kariera Iana Holma z pewnością sprawi, że urodzony w 1931 roku w Essex Brytyjczyk zostanie zapamiętany przez widzów na całym świecie. Jak podaje brytyjski dziennik The Guardian, Holm od pewnego czasu przebywał w szpitalu z powodu dolegliwości powiązanych z chorobą Parkinsona. Był świadomy do końca, a przy okazji niedawnego spotkania członków obsady „Władcy Pierścieni” wyrażał ubolewanie, że niestety nie może wziąć w nim udziału.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA