REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Film „Ikar. Legenda Mietka Kosza” opowie o zapomnianym geniuszu. W roli głównej Dawid Ogrodnik

W przyszłym roku w polskich kinach zadebiutuje film „Ikar. Legenda Mietka Kosza”. Produkcja opowie o zapomnianym, polskim pianiście, który miał znaczący wpływ na polską szkołę jazzu. W Warszawie właśnie zakończyły się zdjęcia do tego obrazu.

18.12.2018
17:19
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” opowie o zapomnianym, polskim geniuszu jazzowym
REKLAMA
REKLAMA

Mieczysław Kosz urodził się w 1944 roku. Chociaż żył tylko 29 lat i zostawił po sobie jeden album, to zdążył wywrzeć ogromny wpływ na polską scenę muzyczną, zwłaszcza w kręgach jazzowych. W dzieciństwie, w wyniku postępującej wady wzroku, w końcu go utracił. Nie powstrzymało go to jednak przed dążeniem do swoich celów. Występował między innymi na jednym z najbardziej prestiżowych festiwali jazzowych w Montreux w Szwajcarii, grywał w paryskich klubach jazzowych i na najlepszych salach koncertowych.

Ikar. Legenda Mietka Kosza class="wp-image-234752"

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to film biograficzny, który ma przypomnieć tę w większości zapomnianą postać. Reżyserem obrazu jest Maciej Pieprzyca, wcześniej znany z pracy przy takich produkcjach jak „Kruk. Szepty słychać po zmroku”, „Prokurator”, czy „Jestem mordercą”. Reżysera na trop niewidomego muzyka naprowadził Piotr Adamczyk. Główną rolę w produkcji zagrał Dawid Ogrodnik, aktor wyróżniony niedawno tytułem European Shooting Stars 2019. W pozostałych rolach na ekranie zobaczymy między innymi Justynę Wasilewską, Piotra Adamczyka, Jacka Kormana i Jowitę Budnik. Za produkcję filmu odpowiada RE Studio, a jego dystrybucją ma się zająć Next Film.

Jak mówi sam Maciej Pieprzyca:

Mieczysław Kosz jest takim bohaterem, o którym chcę opowiadać w swoich filmach. To niepogodzony ze światem outsider i buntownik. Buntujący się przeciwko swoim ograniczeniom wynikającym z niepełnosprawności, przeciwko kanonom muzycznym, czy też przeciwko normom społecznym, w jakie chciano go wpisać. Wierzę, że „Ikar. Legenda Mietka Kosza” będzie uniwersalną opowieścią o człowieku i znajdzie widzów nie tylko wśród fanów jazzu.

Ikar. Legenda Mietka Kosza class="wp-image-234755"
REKLAMA

Jak można się domyślić, w filmie znaczącą rolę odegra muzyka. Dawid Ogrodnik grający niewidomego jazzmana podkreślał między innymi, jak dużą satysfakcję dała mu możliwość improwizacji i gry na pianinie. Z kolei nad całością otoczki muzycznej filmu czuwa Leszek Możdżer. Polski kompozytor od dłuższego czasu stara się przywrócić pamięć o Mieczysławie Koszu. W warstwie muzycznej filmu zadbał o muzykę ilustracyjną oraz aranżacje znanych, popularnych utworów.

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” trafi do polskich kin 27 września 2019 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA