REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Izabela Olszewska nie żyje. Legendarną aktorkę nazwano artystką doskonałą

O tym, że zmarła Izabela Olszewska - aktorka filmowa i teatralna - poinformował Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Artystka była z nim związana przez długie, długie lata. Doskonale radziła sobie również przed kamerą - jej występy m.in. u Andrzeja Wajdy spotykały się wyłącznie z zachwytem.

04.06.2024
8:56
izabela olszewska nie żyje aktorka filmy andrzej wajda stary teatr krakow


REKLAMA

Izabela Olszewska zmarła w wieku 94 lat. Urodziła się w 1930 r. w Woli Rzędzińskiej, a 24 lata później skończyła Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Pierwszy występ przed kamerą miał miejsce w 1960 r. Później przyszedł czas m.in. na „Wesele” Andrzeja Wajdy, jego serial „Z biegiem lat, z biegiem dni...” (bodaj najpopularniejsza rola Olszewskiej - Janina Chomińska), kreację Katarzyny w „Matka Courage i jej dzieci” w reżyserii Lidii Zamkow czy Estrelli w „Życie jest snem” w reżyserii Bogdana Hussakowskiego.

Jej życiem był jednak przede wszystkim teatr.

REKLAMA

Izabela Olszewska przez dekady była związana z teatralną sceną

Zadebiutowała na niej w litym 1955 - był to Teatr Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1955–1957 była aktorką Teatru Ludowego w Krakowie, a w latach 1957–1990 tamtejszego Teatru Starego. Była też wykładowczynią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego, a w latach 1975–1978 pełniła funkcję jej prorektora. W1990 r. przeszła na emeryturę; brała udział w wielu spektaklach Teatru Telewizji.

Izabela Olszewska

Jej role Pani Rollinson w „Dziadach”, Jewdohy w „Sędziach” czy Wróżki w „Wyzwoleniu” przeszły do historii.

REKLAMA

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że odeszła Izabela Olszewska wielka aktorka teatralna i filmowa. Była artystką doskonałą, która na scenach Starego Teatru stworzyła dziesiątki niezapomnianych kreacji. (...) Izabela Olszewska była również oddanym pedagogiem, przez ponad 30 lat pracy wychowała wiele pokoleń wspaniałych aktorów. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia

- czytamy we wpisie Starego Teatru na Facebooku.

Mieszkała w Cięcinie koło Żywca. Jej mężem był Tadeusz Jurasz, z którym miała córkę Martę.

Zdjęcie główne: screenshot w wywiadu z kanału Starego Teatru na YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA