REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry
  3. Książki

Czy „Frostpunk” może być jeszcze bardziej epicki? Może! Jacek Dukaj stworzy opowieści sci-fi osadzone w uniwersum gry

Jacek Dukaj oficjalnie zaangażował się w następny interesujący projekt wykraczający poza typową pisarską pracę. Współtwórca serialu „Kierunek: Noc” będzie koordynować powstanie zbioru mikropowieści umiejscowionych w uniwersum znanym z gry „Frostpunk”. A to tylko część niespodzianek od 11 bit studios.

10.06.2021
13:13
jacek dukaj frostpunk
REKLAMA

Dla osób niezorientowanych z tematem warto na początku dać kilka słów wyjaśnienia. „Frostpunk” to wydana w 2018 roku gra łącząca w sobie elementy strategii czasu rzeczywistego, budowania miasta i walki o przetrwanie. Produkcja zalicza się do najpopularniejszych i najlepiej ocenianych tytułów stworzonych przez polskie studia w ostatnich latach. Co doskonale potwierdziło szaleństwo z początku czerwca, gdy „Frostpunk” był przez moment dostępny za darmo na Epic Games Store.

Gra wyprodukowana przez 11 bit studios rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości XIX wieku, gdzie w wyniku erupcji wulkanów Krakatau i Tambora, nagłego zaćmienia Słońca oraz kilku dodatkowych czynników na Ziemi rozpoczęła się wulkaniczna zima. Doprowadziło to do klęski głodu i niemal pełnego upadku cywilizacji. Władze Imperium Brytyjskiego w odpowiedzi na te wydarzenia zdecydowały jednak na budowę specjalnych generatorów ciepła mających na celu stać się nowymi miastami w wypadku masowej migracji z południa. Zadaniem gracza jest zadbanie o rozwój tej przestrzeni i dobrostan mieszkających tam ludzi.

REKLAMA

Świat gry „Frostpunk” okazał się na tyle pociągający, że zainteresował się nim sam Jacek Dukaj.

Popularny pisarz science fiction ma już za sobą jedną nieudaną współpracę ze studiem tworzącym gry wideo (przy nieskończonym nigdy „They”), ale najwyraźniej nie zniechęciło go to do współpracy z 11 bit studios. Jak podano w oficjalnym komunikacie, będzie ona polegać na stworzeniu antologii mikropowieści osadzonych w uniwersum „Frostpunka”. Dukaj nie jest jedyną osobą zaangażowaną w projekt i bezpośrednio nie napisze żadnej z powieści. Za tym mają stać utalentowani pisarze z Polski i zagranicy, ale na razie nie ujawniono dokładnych nazwisk. Jacek Dukaj będzie natomiast pełni rolę koordynatora i opiekuna artystycznego:

Ten zbiór to, mam nadzieję, początek ekspansji dwojakiego rodzaju: Frostpunka jako świata i wehikułu idei, w inne media i konwencje; oraz polskiej literatury, której bogactwu i specyfice nasza branża growa w pewnym stopniu zawdzięcza swój sukces. Pora więc teraz na kolejny obrót inspiracji.

We Frostpunku dostrzegłem kontynuację wyobraźni i myślenia o społeczeństwie, o relacji jednostki do władzy, i o mechanizmach historii, które charakteryzowało polską SF socjologiczną. Bezpośrednio lub pośrednio Frostpunk czerpie z Janusza Zajdla, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Macieja Parowskiego. Choć jest osadzony w realiach brytyjskich, jego wyjątkowość i globalny sukces mają źródło w polskiej tradycji literackiej.

– podkreślił Jacek Dukaj.

11 bit studios wrzuciło też teaser nowej gry, również utrzymanej w zimowych klimatach.

REKLAMA

Na ten moment trudno ocenić, czy chodzi o zupełnie nową markę, spin-off „Frostpunka” lub może jego sequel. Na pewno powstaje jednak na silniku Unreal Engine. Tak będzie od tej pory ze wszystkimi przyszłymi produkcjami polskiej firmy. Ich następna gra jest reklamowana słynnym cytatem z Harolda Wilsona i dwoma zdaniami dotyczącymi fabuły: „Pustkowie przykryte kołdrą śniegu wydaje się ciche, spokojne, uśpione, jakby wiatr był jego kołysanką. Jednak szkarłatne blizny wyznaczają pole bitwy o rzeczy tak cenne, że warto dla nich zerwać sojusze”. Więcej informacji na temat tej tajemniczej nowości poznamy 12 sierpnia, gdy nastąpi jej oficjalne przedstawienie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA