REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Jaka jest najbardziej wpadająca w ucho piosenka wszech czasów?

Co decyduje o tym, że dany utwór możemy nazwać tym najbardziej catchy? Jak się okazuje będzie to czas (im krótszy, tym oczywiście lepszy), po jakim ludzie będą potrafili rozpoznać daną piosenkę. Naukowcy z Museum Nauki i Techniki w Manchesterze oraz z Uniwersytetu w Amsterdamie wybrali najbardziej chwytliwą piosenkę świata dzięki jednemu ze swoich eksperymentów.

03.11.2014
12:12
Jaka jest najbardziej wpadająca w ucho piosenka wszech czasów?
REKLAMA

Badacze stworzyli interaktywną stronę o nazwie Hooked on Music, która miała służyć do zrobienia badania. Ostatecznie udało im się przeprowadzić doświadczenie na 12 tysiącach osób, które miały słuchać czterdziestu najlepiej sprzedających się piosenek z różnego okresu, poczynając od lat 40. XX wieku.

REKLAMA

Piosenką, którą ludzie potrafili zidentyfikować najszybciej było Wannabe zespołu Spice Girls, promujące ich pierwszą płytę "Spice" wydaną w 1996 roku. Badani rozpoznawali Wannabe średnio w 2,29 sekundy.

Pozostałe najbardziej wpadające w ucho piosenki to:

#2 Lou Bega, Mambo No. 5 — 2,48 sekundy

#3 Survivor, Eye of the Tiger — 2,62 sekundy

#4 Lady Gaga, Just Dance — 2,66 sekundy

#5 Abba, SOS — 2,73 sekundy

#6 Roy Orbison, Pretty Woman — 2,73 sekundy

#7 Michael Jackson, Beat It — 2,80 sekundy

#8 Whitney Houston, I Will Always Love You — 2,83 sekundy

#9 The Human League, Don’t You Want Me — 2,83 sekundy

#10 Aerosmith, I Don’t Want to Miss a Thing — 2,84 sekundy

REKLAMA

Na stronie Hooked on Music nadal sami możemy pobawić się w rozpoznawanie różnych utworów muzycznych z kilku dekad. Do wyboru mamy trzy gry muzyczne, dzięki którym dowiemy się m. in. jak wypadamy na tle innych osób, które korzystały ze strony i czy to, co dla nas jest chwytliwym kawałkiem jest takim również dla pozostałych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA