REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

X-kom przestraszył się i odwołuje premierę horroru z Jasiem Kapelą. "Popełniliśmy błąd"

X-kom, znany sklep internetowy, opublikował nietypowy filmik promujący Black Friday (Czarny Piątek). Taki miał mieć też tytuł film, całość miała być utrzymana w konwencji horroru, a jedną z ról miał zagrać Jaś Kapela. Miał, bo X-kom odwołał premierę i przeprosił. Dlaczego?

SPRAWDŹ TERAZ: Black Friday 2021: promocje, okazje, kody rabatowe - lista aktualizowana

25.11.2021
14:01
jas kapela horror x kom hejt
REKLAMA

Jaś Kapela to aktywista, dziennikarz związany z "Krytyką Polityczną", poeta, pisarz. Ma też na koncie książki m.in. "Polskie mięso" (reportaż wcieleniowy o przemyśle drobiowym" oraz "Warszawa wciąga" (reportaż wcieleniowy o nocnym życiu stolicy).

Jest też "trollem", który często często wywołuje kontrowersje - jego wiersz o żołnierzach wyklętych pojawił się na profilu Narodowych Sił Zbrojnych. Został skazany za przeróbkę Mazurka Dąbrowskiego, ale w końcu go uniewinniono. Zarzucano mu też znęcanie się nad swoim psem, ponieważ serwuje mu dietę wegańską.

REKLAMA

Kapela do tej pory żył w pewnej bańce, którą opuścił wraz ze udziałem w "Hejt Parku". O wywiadzie z Krzysztofem Stanowskim mówiła spora część internetu. Wiele osób dopiero wtedy poznało 37-latka i od razu znienawidziło. To po tym wszystkim Stanowski stwierdził, że on też może być poetą i razem z Robertem Mazurkiem napisali tomik "Kmioty Polskie", a Jaś Kapela założył Patronite'a (póki co ma 5 patronów i zarabia 90 zł miesięcznie).

Jaś Kapela w reklamie X-komu na Black Friday. Jak do tego doszło? Nie wiem.

Dlatego też, kiedy serwis "Press" puścił newsa o horrorze z Kapelą, pierwsze co sobie każdy myślał, to było "ALE ŻE CO!?". Film "Czarny piątek" miał być slasherem o influencerach, do którego scenariusz napisał sam Jaś. Z propozycją wyszedł x-kom, ponieważ ponoć mają... "podobne poczucie humoru i estetyki".

Sam byłem zdziwiony, że x-kom mi złożył taką propozycję. Kiedy ich zapytałem, czemu akurat ja miałbym napisać ten scenariusz, odpowiedzieli, że ich zdaniem mamy bardzo podobne poczucie humoru i estetyki. Hehe. I to bardzo miłe, że z zasady bezduszne korporacje potrafią docenić taką antykapitalistyczną twórczość, jak moja 

- mówi Jaś Kapela.

Premiera została zaplanowana dziś na 23:40 - zaraz potem miały ruszyć promocje. Te raczej nie zostaną odwołane, ale sam horror już tak. Do emisji krótkometrażowego horroru nie dojdzie.

X-kom na kilkanaście godzin przed premierą horroru wydał oświadczenie o wycofaniu się z wcześniejszego pomysłu. "Decyzja o zaangażowaniu Jasia Kapeli była nieprzemyślana i niepoparta wystarczającą analizą. Działania i idee, które prezentuje Jaś Kapela Kapela, są sprzeczne z wartościami naszej firmy i stanowczo się od nich odcinamy" - napisali przedstawiciele sklepu, a na końcu przeprosili.

Wyszło więc słabo, bo na marne poszła praca wielu osób - nie tylko Jasia Kapeli. Nie wierzę też, że nikt nie zrobił odpowiedniego riserczu i tego, jaką sympatią cieszy się poeta-społecznik. Zwłaszcza, że kilka miesięcy temu Jaś Kapela był w co drugiej lodówce i ma nawet stronę na Wikipedii. Zwiastun horroru został usunięty, więc tylko możemy się domyślać, co ludzie wypisywali im w wiadomościach prywatnych i komentarzach.

Jaś Kapela nie jest ulubieńcem internetu, ale x-kom przeliczył się z hejtem.

Pod samym oświadczeniem też możemy zauważyć, że wiele osób deklarowało, że nic już nigdy nie kupią w sklepie (trochę podobny casus jak z Play i Barbarą Kurdej-Szatan). "Trzeba było idioty, żeby wymyślić taką współpracę. Nie sądziłem, że można nawet rozważać. Od kilku lat byliście sklepem pierwszego wyboru i to się zmieni" - czytamy w jednym z komentarzy. Położono więc na szali kilku klientów i Jasia Kapelę. Wynik był oczywisty.

Zadzwoniłem do biura prasowego sklepu. Rzecznik x-kom Kamil Szwarbula przyznał mi, że faktycznie zmienili zdanie pod presją internautów. - Zobaczyliśmy z jakim odbiorem spotkała się nasza współpraca i niedoszła kampania, bo przecież film nawet nie miał premiery. Nawet nie chcę cytować tych komentarzy, bo wystarczy wejść na naszego Twittera. Przeanalizowaliśmy to raz jeszcze i stwierdziliśmy, że popełniliśmy błąd i postanowiliśmy szybko zareagować - powiedział.

Zapytałem też o to, dlaczego nikt nie zrobił riserczu i dlaczego wzięli tak kontrowersyjną postać? - Myślę, że to nie jest już moment na takie rozważania. Mógłbym to porównać do sytuacji, w której płaskoziemca odkrywa, że Ziemia jest jednak okrągła. Nie ma już sensu rozmawiać o tym, dlaczego wcześniej myślał, że jest płaska - odpowiedział Kamil Szwarbula.

Na razie nie wiadomo, czy horror kiedyś zostanie opublikowany. - Jeszcze o tym nie myśleliśmy. Na razie zastanawiamy się, czy zapisać go w czeluściach naszych japońskich serwerów czy zakopać na pustyni jak Atari grę "E. T.". W x-komie działamy zespołowo. Nie będziemy wyciągać konsekwencji personalnych wobec jednej czy kilku osób w naszym zespole. Jest to dla nas lekcja i wszyscy zrobimy wszystko, żeby do takiej sytuacji nigdy więcej nie doszło - dodał na koniec.

Sklep odwołał emisję horroru po reakcji internautów. Kapela przypadkowo strollował konsumpcjonizm.

REKLAMA

Jest jeszcze druga strona medalu. Jaś Kapela pasuje do x-kom jak piernik do wiatraka. Jak antykapitalista, który chce walczyć ze zmianami klimatu, mógł zaangażować się w tak konsumpcjonistyczną akcję jaką jest Black Friday?

Przypomnę, że to jednak naczelny polski "troll" (zresztą napisał książkę "Dobry troll"), więc przekaz zniechęcenia do zakupów mógł być przez niego wpisany w scenariuszu horroru. Przynajmniej częściowo miał takie założenie, bo pewnie też mu zależało na forsie - w programie Stanowskiego wziął na wizji 700 zł.

"Jestem bardzo skutecznym artystą, moja sztuka zmniejsza poziom konsumpcjonizmu Polaków xD " - skomentował na Facebooku Kapela i wrzucił screeny komentarzy, w których ludzie rezygnowali z zakupów (niestety post został usunięty). Nie mógł jednak przewidzieć tego, że skończy się to wszystko odwołaniem premiery gotowego filmu. Tak czy siak, zupełnie przypadkiem strollował kapitalizm i święto komerchy, jakim jest Black Friday.

Napisałem w tej sprawie do Jasia Kapeli. Czekam na odpowiedź.

* Zdjęcie główne: screen z Kanał Sportowy / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA