REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Jay-Z feat. Chrono Trigger

Co wyjdzie z połączenia wokalu topowego amerykańskiego rapera oraz bitów sklejonych na kanwie muzyki z prawdopodobnie najlepszego przedstawiciela gatunku jRPG w historii?

14.03.2013
19:37
Jay-Z feat. Chrono Trigger
REKLAMA
REKLAMA

Ano powstanie coś naprawdę nietuzinkowego. 2 Mello, producent oraz artysta hip-hopowy wypuścił 12. marca na swoim profilu Bandcamp „Chrono Jigga”, czyli album wypełniony utworami łączącymi charakterystyczne flow Jaya-Z i szesnastobitowy soundtrack skomponowany przez Yasunoriego Mitsudę i Nobuo Uematsu do gry Chrono Trigger - przełomowej gry opowiadającej epicką historię, dziejącą się na przestrzeni tysięcy lat, od zarania ludzkości, przez etap świetności magii, po sam koniec świata i post-apokaliptyczną przyszłość.

Zazwyczaj mówi się w przypadku takich mash-upów, to „ciekawe eksperymenty” albo „interesujące muzyczne ciekawostki”. Tym razem jednak, efekt końcowywykracza poza te ostrożne formułki – mamy bowiem do czynienia z naprawdę udaną produkcją, która już sama w sobie brzmi kapitalnie, a przecież wymiar nostalgii jest tutaj nie do pominięcia

chrono2

Nie mam pojęcia, czy to zasługa samego autora "The Blueprint", czyli ikony hip-hopu i człowieka-instytucji, który zresztą już mash-upowy epizod, kiedy Danger Mouse zmiksował jego „The Black Album” i „White Album” The Beatles – powstały wówczas „The Grey Album” narobił zresztą sporo szumu. Ale może wysoka jakość „Chrono Jigga” to tak naprawdę kwestia bitów? W końcu do tej pory powstało jakieś 700 różnych coverów, reinterpretacji i remiksów tej cudownej ścieżki dźwiękowej, wydanych na albumach dostępnych w internecie lub komercyjnie. A może to wszystko to zasługa 2 Mello, który z wyczuciem połączył te dwie stylistyki, zachowując zarówno bezkompromisowy styl rapu Jaya-Z, jak i melancholijny, magiczny klimat soundtracku z Chrono Triggera? Otóż rozwiązanie tej zagadki jest proste – mianowicie wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. Elementy tego mash-upu pasują do siebie, zupełnie jakby były dla siebie stworzone. Linijki Jaya-Z brzmią jakby były wręcz pisane pod znajome motywy muzyczne z tej kultowej gry – wszystko współgra ze sobą tak dobrze, że niezorientowana osoba w życiu nie pomyślałaby, że to tylko rodzaj muzycznej zabawy.

150947_155804654568012_1915468561_n
REKLAMA

2 Mello wspominał przy okazji wydania tego albumu, że jako gracz i artysta hip-hopowy, chciałby po prostu, by więcej rapowych wykonawców odważyło się sięgnąć do dorobku gier komputerowych i ten mash-up jest jego wariacją na temat wyimaginowanego wielkiego coming-outu Jaya-Z, który takim albumem mówi całemu światu, że jest graczem i fanem Chrono Triggera, dając temu wyraz w swojej twórczości. I szczerze mówiąc, jeśli takie przełomowe albumy czerpiące z klasyki gier komputerowych, jakie wymyślił sobie autor „Chrono Jigga”  miałyby brzmieć właśnie w ten sposób, to pozostaje tylko zacisnąć kciuki razem z nim.

Tego kapitalnego projektu posłuchać możecie całkiem za darmo na profilu Bandcamp 2 Mello. „Chrono Jigga” zostało także udostępnione do ściągnięcia w formie archiwum rar. Jeśli z kolei jakimś cudem nigdy nie graliście w dzieło sztuki, jakim jest Chrono Trigger, to możecie go zakupić np. w wersji na iOS - port jest zresztą wykonany bardzo dobrze. A podczas gry... może puścicie sobie jakiś album Jaya-Z?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA