REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Jean-Michel Jarre nagrywa z... Edwardem Snowdenem (i apeluje do ministra Glińskiego)

Z cyklu „duety muzyczne, których się nie spodziewaliście”.

21.04.2016
13:15
Jean-Michel Jarre nagrywa z… Edwardem Snowdenem (i apeluje do ministra Glińskiego)
REKLAMA
REKLAMA

Ikona muzyki elektronicznej, Jean-Michel Jarre, udostępnił niedawno swój nowy utwór zatytułowany Exit. Jako wokalista wsparł go Edward Snowden, poszukiwany listem gończym były agent CIA, odpowiedzialny za największy wyciek tajnych dokumentów w historii USA. Exit zapowiada najnowszą płytę Jarre’a, "Electronica 2: The Heart of Noise", której premiera zaplanowana jest na 6 maja 2016 roku.

Fragmentu Exit możecie posłuchać poniżej.

Snowden, od kilku lat ścigany jest listem gończym i żyje na wygnaniu w Rosji, tam też spotkał się po raz pierwszy z Jarre’em, który zaproponował mu współpracę.

Zawsze niezwykle ceniłem muzykę elektroniczną. Melodie, które najmilej wspominam pochodzą z gier video; były to proste 8-bitowe dźwięki, które do dziś mają swój wpływ na popkulturę – powiedział w jednym z wywiadów Snowden.

Z kolei Jarre, tak uzasadnia swój pomysł na współpracę ze Snowdenem:

Napisałem szybki utwór techno przywołujący na myśl stałą i gorączkową produkcję danych oraz obsesyjne zbieranie coraz większych ilości informacji. Następnie połączyłem muzykę z szalonym pościgiem i  polowaniem za ludźmi takimi jak Edward Snowden .

Następnie dodaje:

Jednym z przewijanych się na Electronice motywów jest niejasna relacja, którą posiadamy z technologią. Z jednej strony mamy cały świat w kieszeni, a z drugiej świat bez przerwy nas szpieguje. Edward Snowden stał się współczesnym bohaterem, nie dlatego, że mówi “stop”, ale dlatego, że zwraca uwagę, aby być ostrożnym w (wy)korzystaniu technologii. Nasza przyszłość potrzebuje takich odważnych ludzi jak on.

REKLAMA

Warto nadmienić, że Jean- Michel Jarre gościł 20 kwietnia w Polsce na gali rozdania Fryderyków. Pojawił się jako prezydent Międzynarodowej Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów CIZAC oraz wręczał statuetkę w kategorii „Utwór roku”. Przy okazji swojego wystąpienia zwrócił się wprost do naszego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego:

Stoję tu przed państwem jako artysta, jako Europejczyk, ale też jako prezydent CIZAC i chciałem w tej roli przed państwem wystąpić i powiedzieć kilka słów o przyszłości polskich artystów, bowiem za kilka dni zostaną podjęte decyzje, które będą miały bardzo ważny wpływ na przyszłość artystów i twórców. Wiemy, że dziś ich sytuacja jest - delikatnie mówiąc - delikatna. Jest prosty sposób, by to zmienić. To opłata od czystych nośników. Koncepcja jest prosta: pobiera się bardzo niewielki procent od każdego komputera, tableta, smartfona, który zostanie sprzedany. W żaden sposób nie wpłynie to na cenę, którą zapłaci konsument, nie będzie musiał dokładać też do tego ani jednego centa żaden Rząd. Pieniądze te zasilą fundusz, który wesprze twórców. W każdej polskiej rodzinie jest jakiś dzieciak, który marzy by zostać fotografem, piosenkarzem, muzykiem. To ich przyszłość musimy zabezpieczyć. Polska to kraj o wspaniałej historii i o fenomenalnej kulturze, jeżeli chcemy, aby ta tożsamość nadal była silna, musimy ją wspierać dla przyszłych pokoleń. Chciałem skorzystać z tej szansy, bo na sali jest z nami Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, i powiedzieć mu: "Panie Ministrze, naprawdę na panu polegamy" - powiedział Jean Michel Jarre.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA