REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Gonzo w świecie obłędu. "Czy jesteś psychopatą?", Jon Ronson - recenzja sPlay

Jeśli wydaje ci się, że jesteś zdrowy na umyśle, to tkwisz w błędzie. Im gorliwiej będziesz zaprzeczał, tym gorzej będzie to świadczyło przeciw tobie. W końcu wyparcie i negacja to typowe oznaki choroby psychicznej. Tak, wszyscy jesteś psychopatami. 

17.10.2014
9:55
"Czy jesteś psychopatą?", Jon Ronson - recenzja sPlay
REKLAMA
czy jestes psychopata
REKLAMA

Jon Ronson to walijski dziennikarz, w Polsce znany przede wszystkim za sprawą "Człowieka, który gapił się na kozy", jedynej do niedawna przetłumaczonej na nasz język książki. "Czy jesteś psychopatą" nie jest wcale najnowszym jego dziełem, wydane zostało w 2011 roku - w międzyczasie publikacji doczekały się dwa kolejne tytuły jego autorstwa, uchodzi jednak za jedno z najlepszych w jego dorobku. Stąd pewnie pomysł, aby to właśnie ono trafiło w ręce polskiego czytelnika.

Na postawione w tytule książki pytanie - "czy jesteś psychopatą?" - odpowiedź, jak dowodzi Ronson, może być tylko jedna i brzmi ona "tak". U każdego można, przekonuje, zdiagnozować szereg zaburzeń, a każda próba ich zanegowania, będzie dowodziła jedynie ich prawdziwości. Nie jest to jednak traktat przeciwko psychiatrii, a zwariowany reportaż w stylu gonzo, pełen farsowych, a momentami wręcz groteskowych wydarzeń i z galerią niesamowitych postaci.

A wszystko zaczyna się od tajemniczych przesyłek rozsyłanych do neurologów z całego świata. Adresatka jednej z nich prosi Ronsona o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki - wewnątrz paczek znajdują się zaszyfrowane książki i nikt nie potrafi znaleźć klucza, który umożliwiłby zrozumienie o co tak naprawdę chodzi. Teorii jest wiele - może to po prostu żart, może nietypowy sposób rekrutacji najwybitniejszych umysłów, a może coś zupełnie innego. Śledztwo zaprowadzi autora i narratora w jednej osobie do świata obłędu i psychobiznesu.

"- Skąd wziął się pomysł, że noszenie eleganckiego garnituru może być objawem psychopatii? - zapytałem.
- Ze Skali Obserwacyjnej Skłonności Psychopatycznych Hare'a, czyli PCL-R (Psychopat Checklist Revised) - odpowiedziała Essi.
Spojrzałem na nią w osłupieniu.
- Jest to pewnego rodzaju test na psychopatię stworzony przez kanadyjskiego psychologa Boba Hare'a. Jest znakomitym narzędziem do diagnozowania psychopatii. Pierwszy punkt na tej liście to "Łatwość wysławiania się i powierzchowny urok."
- fragment książki

Mimo brawurowego języka i dość szalonego stylu, udaje się Ronsonowi zachować rzetelność w tematach, wokół których się obraca - tych naukowych, okołonaukowych i quasi-naukowych. I to właśnie to stanowi o sile tej książki, bo sprawia, że opisane w niej sytuacje są przewrotne, zaskakujące i zabawne (do czasu...). Gdyby autor nadto popłynął, "Czy jesteś psychopatą?" straciłoby cały swój urok i sprowadzało się do niezbyt lotnej komedyjki.

REKLAMA

A tak otrzymaliśmy lekturę lekką, dowcipną, ze świetnie nakreśloną intrygą, która jednak ma w sobie coś więcej. Jeśli lubicie ten rodzaj absurdalnego poczucia humoru trącącego nieco Gombrowiczem i cenicie sprawne pióro, to nie pozostaje mi zachęcić was do sięgnięcia po "Czy jesteś psychopatą?". Bo warto.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA