REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

To jemu zawdzięczamy filmy o Batmanie i talent Colina Farrella. Nie żyje Joel Schumacher

„Batman Forever”, „Czas zabijania” „Upadek” i „Linia życia” to tylko kilka tytułów w bogatym dorobku Joela Schumachera. Reżyser, który odkrył talent takich gwiazd jak m.in. Colin Farrell, Demi Moore i Matthew McConaughey, zmarł w wieku 80 lat po długiej walce z chorobą nowotworową.

23.06.2020
9:06
joel schumacher rezyser-batmana zmarł na raka
REKLAMA
REKLAMA

„Skazany na kino” — tak w skrócie można by podsumować życiorys Joela Schumachera. Jeszcze jako chłopiec godzinami przesiadywał w kinie; później pracował jako kostiumolog (współpracował m.in. z Woodym Allenem), początkujący scenarzysta i twórca produkcji telewizyjnych. Dopiero dzięki nakręconym przez niego w latach 80. filmom „Ognie świętego Elma” i „Straceni chłopcy” zyskał status reżyserskiego objawienia.

Wielki boom w latach 90.

Potem poszło już „z górki”: Schumacher stał się łakomym kąskiem dla wielkich studiów filmowych i lata 90. przyniosły w jego karierze przełom — to wtedy powstały sztandarowe dzieła twórcy — m.in. „Linia życia”, „Batman Forever”, „Batman i Robin”, „Czas zabijania” i „Osiem milimetrów”.

Znany był ze swojej wszechstronności i odwagi w żonglowaniu gatunkami — od filmów opartych na serii DC Comics, przez dramaty historyczne, aż po musicale (w 2004 r. przeniósł na duży ekran słynne widowisko Andrew Lloyd Webbera „Upiór w operze”) i teledyski — jego klipy promowały utwory m.in. takich artystów jak Lenny Kravitz, Seal i zespoły INXS oraz The Smashing Pumpkins.

W ostatnich latach pracował również nad bijącym rekordy popularności serialem „House of Cards”.

Wszyscy chcą grać u Schumachera

Schumacher zostawił po sobie nie tylko bogaty filmowy dorobek, ale przyczynił się do wielu spektakularnych karier w Hollywood. Takie gwiazdy jak Demi Moore, Colin Farrell, Matthew McConaughey czy Gerard Butler swoją popularność zawdzięczają właśnie dzięki temu, że zagrali w filmach Schumachera.

Reżyser zmarł w wieku 80 lat po długiej walce z rakiem. W sieci od wczoraj krążą wspomnienia o twórcy, którego filmy (zwłaszcza te o Batmanie) stały się impulsem do rozpoczęcia przygody z kinem:

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA