REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Poznaliśmy treść listu Joraha do Daenerys. Chwyta za serce

Trudno się nie wzruszyć czytając słowa, jakie napisał do Daenerys umierający na szarą łuszczycę Jorah Mormont. Mamy zdjęcie prezentujące treść listu, który zaledwie mignął w kadrze w drugim odcinku nowej Gry o tron.

26.07.2017
19:47
gra o tron jorah mormont dragonscale szara łuszczyca
REKLAMA
REKLAMA

W tekście mogą znaleźć się spoilery z pierwszych dwóch odcinków 7. sezonu serialu Gra o tron.

Jorah Mormont powrócił do Gry o tron w fatalnym stanie. Ostatnio jego ukochana królowa wysyłała go na poszukiwanie lekarstwa na szarą łuszczycę. Po długiej rozłące przywitaliśmy się z nim w pierwszym odcinku nowej serii, gdy zza zamkniętych wrót próbował oblepioną łuskami ręką chwycić Samwella Tarly'ego.

Gra o tron 7 dragonstone class="wp-image-89797"

Jorah Mormont dopytywał rozpaczliwe Sama, czy Smocza Królowa dotarła już do Westeros i aż żal ściskał serce, gdy nie uzyskał twierdzącej odpowiedzi.

Zakochany po uszy w Daenerys upadły rycerz trafił do Cytadeli, gdzie maesterowie postanowili zbadać jego przypadek. Nie pozostawili jednak Jorahowi złudzeń: choroba jest w tak zaawansowanym stadium, że nie są w stanie mu pomóc. Dowiedział się od uczonych, że czeka go już tylko śmierć w męczarniach.

Pogodzony z losem Mormont, siedząc w swojej celi, postanowił napisać list. W przeciwieństwie do widzów nie wie, że Dany dotarła już na kontynent i rozpoczyna podbój Siedmiu Królestw. Będąc przekonanym, że nie doczeka się jej przybycia do swojej ojczyzny, postanowił po raz ostatni do niej napisać.

gra o tron jorah mormont dragonscale szara łuszczyca class="wp-image-90659"

Co prawda niezbyt grzecznie jest czytać cudzą korespondencję, ale fikcyjny bohater raczej się na nas za to nie obrazi.

W serialu list Joraha pojawił się tylko na chwilę i nie sposób było zapoznać się z jego treścią. Po dwóch dniach od emisji po internecie krąży jednak zdjęcie w dobrej jakości, które pozwala nam sprawdzić, jakich dokładnie słów użył Jorah, informując Daenerys o swojej sytuacji i niesłabnącym uczuciu.

Khaleesi,
Tak jak poleciłaś przybyłem do Cytadeli, bo maesterowie byli moją ostatnią nadzieją na ratunek. Niestety mimo całej ich wiedzy nie da się mnie uleczyć i pozostał mi tylko grób. Żyłem dłużej niż zasługiwałem i jedynie żałuję, że nie dotrwam by u Twojego boku patrzeć na świat, jaki zbudujesz. Kochałem Cię od kiedy tylko Cię poznałem.

Jorah Mormont to bohater tragiczny. Trudno nie uronić łzy nad jego losem. Zdrada położyła się cieniem na jego relacji z najważniejszą w jego życiu osobą. Ze względu na swoje fatalne decyzje stracił wszystko i chociaż Dany wybaczyła mu błędy, to zapadł na chorobę, na którą nie ma lekarstwa.

 class="wp-image-90658"

HBO pokazało nam smutny list człowieka, który zrezygnowany czeka na śmierć.

Oczywiście jest spora szansa na to, że Jorah wyzdrowieje. Samwell, który na Murze poznał jego ojca, znalazł książkę z opisem niebezpiecznej procedury, która może pomóc Mormontowi. Postanowił ją przeprowadzić, chociaż Maesterowie zakazali mu podejmować próby.

Możliwe, że Jorah zazna jeszcze nieco szczęścia i uleczony wróci do Dany. Gra o tron przyzwyczaiła nas jednak do zwrotów akcji i wcale się nie zdziwię, jeśli bohater umrze w agonii na operacyjnym stole, a Sam będzie musiał się gęsto tłumaczyć maesterom ze swojej decyzji.

Gra o tron 7 odcinek 3 class="wp-image-90655"

Ludzie listy piszą...

Gra o tron w siódmej serii pokazała nam już wiele listów. Ten napisany przez Joraha najsilniej wzbudza emocje, ale warto rzucić okiem na pozostałe.

List napisany przez Sama do Jona Snowa:

Jon. To jest mapa, którą znalazłem w książce. Smocze szkło jest rzadko spotykane w Westeros, ale jest jego kopalnia w Smoczej Skale. To może być ostatnie źródło tego szkła w Westeros. Sam.

List od Tyriona, która zaprasza Jona Snowa na audiencję u Daenerys:

Królowa Daenerys Targaryen, Pierwsza Tego Imienia, zaprasza Cię do Smoczej Skały. Moja królowa dysponuje połączonymi siłami Dorne i Reach, flotą Żelaznych Wysp, legionem Nieskalanych, hordą Dothrakich i trzema smokami. Siedem Królestw będzie krwawić, póki Cersei zasiada na Żelaznym Tronie. Dołącz do nas. Wspólnie możemy położyć kres jej tyranii. Piszę do Ciebie, jako jeden bękart do drugiego, bo wszystkie karły są bękartami w oczach ojców. Tyrion Lannister. Namiestnik królowej.

Co dalej w Grze o tron?

Jak zwykle po odcinku pojawiła się krótka zapowiedź wideo kolejnego epizodu o tytule Sprawiedliwość Królowej, a do sieci trafiły pochodzące z niego zdjęcia. Opis odcinka jest dość enigmatyczny.

Daenerys rozpoczyna sąd. Cersei oddaje podarunek. Jaimie uczy się na swoich błędach.

Zwiastun zaczyna się od słów Smoczej Królowej, która przypomina, że "urodziła się, by rządzić Siedmioma Królestwami". Widzimy Eurona Greyjoya, który dociera do Królewskiej Przystani, a Cersei wspomina o tym, że przelała się już pierwsza krew.

Gra o tron 7 odcinek 3 class="wp-image-90650"

Tak jak przewidywałem, to Tyrion zajmuje się planowaniem ataku na twierdzę Lannisterów o nazwie Casterly Rock.

REKLAMA

Karzeł wspomina o tym, że Cersei będzie gotowa. Czyżby siostra Tyriona postanowiła osobiście bronić ich rodzinnego domu przed Nieskalanymi i Dothrakami? To byłoby niemałe zaskoczenie, aczkolwiek widzę tutaj skrót myślowy.

Do twierdzy Targaryenów przypływa też łódka, a zwiastun zdradza, że Jon już w następnym odcinku dotrze na Smoczą Skałę. Na jego spotkanie twarzą w twarz z Dany będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA