REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Komiksy

Journey to The Last Jedi wypada lichutko - oto książki i komiksy na premierę Ostatniego Jedi

Journey to The Last Jedi to inicjatywa, która grupuje nowe książki i komiksy stanowiące preludium dla filmu Ostatni Jedi. Ten lada moment pojawi się na wielkim ekranie, toteż warto sprawdzić, czy przed wyjściem do kina trzeba coś przeczytać.

07.12.2017
18:31
The Last Jedi recenzja Ostatni Jedi Gwiezdne wojny Star Wars
REKLAMA
REKLAMA

Niestety, zbiór Journey to The Last Jedi jest stosunkowo lichą, mało rozbudowaną ofertą. Wszystko przez scenariuszową trudność umieszczenia czegokolwiek między filmami Przebudzenie Mocy oraz Ostatni Jedi. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich epizodów Gwiezdnych wojen, akcja dwóch najnowszych odsłon dzieje się zaraz po sobie.

Tam, gdzie kończy się The Force Awakens, zaczyna się The Last Jedi. Potężnie blokuje to twórców książek i komiksów. Z odstępem czasowym liczonym w dniach lub godzinach, trudno zmieścić ciekawą historię na całą książkę lub kilka zeszytów komiksów. Część bohaterów nie nadaje się do wykorzystania, ponieważ ich rola między epizodami jest ściśle określona. Rey rozmawia ze Skywalkerem, Finn przechodzi operację i tak dalej.

Największym beneficjentem zbioru Journey to The Last Jedi zdecydowanie jest Kapitan Phasma:

 class="wp-image-114465"

Phasma (książka) - historia o tym, jak przyszła Kapitan trafiła w szeregi Najwyższego Porządku. Powieść odsłania wiele informacji nie tylko na temat bohaterki, ale również organizacji, do której przynależy. Czytelnik ma okazję poznać First Order od kuchni. Hux (senior i junior), Snoke, Kylo Ren - są tutaj wszyscy znamienici przedstawiciele Pierwszego Porządku, a także stworzony na potrzeby książki Cardinal. Ciekawa postać, która ma wielki potencjał na przyszłość.

 class="wp-image-114462"

Star Wars: Captain Phasma (komiks) - rozpisana na cztery zeszyty opowieść o tym, co stało się z bohaterką zaraz po wydarzeniach z Przebudzenia Mocy. Czytelnik widzi, jak Phasma wydostaje się z wybuchającej bazy Starkiller, ruszając w pogoń za oficerem Pierwszego Porządku. Ten odkrył bowiem, że to właśnie Kapitan dezaktywowała osłony placówki Pierwszego Porządku. Kobieta nie chce, aby tak kompromitująca informacja wyszła na światło dzienne.

Inne warte uwagi pozycje ze zbioru Journey to The Last Jedi to:

 class="wp-image-114453"

Canto Bight (książka) - zbiór czterech opowiadań o bywalcach wielkiego miasta-kasyna, jakim jest Canto Bight. To charakterystyczne miejsce, które zobaczymy w filmie Ostatni Jedi. Najprawdopodobniej w Canto widzowie zobaczą tajemniczą postać graną przez Benicio Del Toro. Wątpię jednak, aby którakolwiek z opowieści była poświęcona właśnie jemu. Chociaż z drugiej strony, kto wie… Przekonam się za jakiś czas, ponieważ Canto Bight miało swoją premierę raptem 5 grudnia.

 class="wp-image-114459"

Leia, Princess of Alderaan (książka) - ta opowieść jest adresowana do nastoletnich fanów Gwiezdnych wojen. Autorka cofa się z nimi w czasie do nastoletniego okresu w życiu przyszłej Pani Generał Organy. Zaledwie 16-letnia Leia jest świadkiem dziwnego zachowania przybranych rodziców, którzy coraz częściej znikają na coraz dłuższe okresy. Dziewczyna nie ma pojęcia, że jej opiekunowie budują fundamenty Rebelii, która kilka lat później obali Imperium.

 class="wp-image-114456"
REKLAMA

The Legends of Luke Skywalker (książka) - kolejna pozycja adresowana do młodszych czytelników. Bohaterami-narratorami powieści jest grupa dzieci z Canto Bight, które rozmawiają o Luke’u Skywalkerze. Dawny Rebeliant jest niczym postać z mitów i legend, toteż nie wiadomo, która opowieść o tym bohaterze jest prawdziwa, a która nie. Autor bawi się z czytelnikiem, opisując nieprawdopodobne historie, które okazują się autentyczne, oraz prawdopodobne przygody, które jednak nigdy nie miały miejsca. Bardzo ciekawa formuła.

Co z polskimi wersjami książek? Niestety, nie należy się spodziewać ich zbyt szybko. Oficjalny wydawca powieści Star Wars dla naszego kraju ma poważne problemy z tym, aby do końca 2017 roku wydać poprzednie pozycje, jeszcze sprzed powstania zbioru Journey to The Last Jedi. Ciężkie jest życie fana Gwiezdnych wojen bez znajomości języka angielskiego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA