REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. YouTube

Już jest! W Sieci wylądował krótkometrażowy film "Smok" Tomasza Bagińskiego

"Smok" Tomasza Bagińskiego z Jerzym Stuhrem i Kimem Koldem to film krótkometrażowy, który jest częścią projektu Legendy Polskie, powstałym w wyniku współpracy Allegro, Platige Image i Fish Ladder. Produkcja nakręcona przez autora słynnej "Katedry" właśnie dziś ma swoją premierę. Film od zaledwie kilkunastu minut jest dostępny w Sieci.

30.11.2015
10:33
Już jest! W Sieci wylądował krótkometrażowy film "Smok" Tomasza Bagińskiego
REKLAMA
REKLAMA

Inspiracją do powstania historii o tytułowym Smoku była oczywiście legenda o Smoku Wawelskim i Szewczyku Dratewce. W filmie Tomasza Bagińskiego zamiast legendarnego potwora, którego ciało pokryte było łuskami i który trząsł całym Krakowem, mamy do czynienia z brutalnym i niebezpiecznym mężczyzną terroryzującym swoje miasto. Ów Smok, a tak naprawdę Adolf Kamczatkov, co i rusz porywa nowe dziewczyny. Mieszkańcy Krakowa są przerażeni, w mediach nie ma innego tematu niż Smok i jego kolejne występki. Wkrótce jednak los lokalnego łotra ma się odmienić. Na jego drodze stanie młody konstruktor robotów, który chce uratować Olę, koleżankę, w której jest zakochany, a która stała się ofiarą Kamczatkova.

"Smok", jak i inne twory Bagińskiego, utrzymany jest w gatunki science-fiction. Jesteśmy zatem gdzieś w niedalekiej przyszłości. Widz spotyka się z problemami i trendami, które są bliskie naszym czasom i które potencjalnie mogą stanowić jego przyszłość. Internet, technologia, smartfony, YouTube odgrywają olbrzymią rolę w rzeczywistości, w której groźny Smok sieje postrach. To właśnie Sieć jest głównym medium, dzięki któremu mieszkańcy komunikują się ze sobą w sprawie gangstera. On sam zresztą jest gwiazdą w serwisie YouTube, a jego filmy budzą zainteresowanie wielu internautów.

Przeniesienie polskich legend na ekran w uwspółcześnionej wersji jest pomysłem ciekawym. Sama realizacja "Smoka" jest interesująca, a zdjęcia robią wrażenie. Jestem nieco ciut rozczarowana samą fabułą dotyczącą schwytania niebezpiecznego porywacza, ale jeśli chodzi o elementy satyryczne filmu, to Bagińskiemu naprawdę udało się dobrze skomentować otaczającą nas rzeczywistość.

Już 15 grudnia odbędzie się premiera drugiego filmu Bagińskiego, "Twardowsky", którego inspiracją jest oczywiście legenda o Panu Twardowskim. W Sieci pojawił się trailer produkcji. Główne role w filmie zagrają Robert Więckiewicz i Aleksandra Kasprzyk.

REKLAMA

Dziś możemy jeszcze zupełnie bezpłatnie pobrać e-book "Legendy Polskie", czyli zbiór sześciu opowiadań polskich twórców, którzy stworzyli teksty w oparciu o rodzime, wszystkim znane podania. Aby zapoznać się z e-książką, wystarczy kliknąć TUTAJ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA