REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Ściągawka przed Avengers: Wojna bez granic. Gdzie się podziały Kamienie Nieskończoności w MCU?

Gdzie się podziały wszystkie Kamienie Nieskończoności w Marvel Cinematic Universe? Sprawdzamy, gdzie Thanos w filmie Avengers: Wojna bez granic będzie szukał artefaktów, które mają mu pomóc wprowadzić w życie niecny plan wymordowania połowy żywych istot w całym wszechświecie.

23.04.2018
19:07
Thanos Avengers: Wojna bez granic
REKLAMA
REKLAMA

Kamienie Nieskończoności w kinowym uniwersum Marvela to kolorowe kamyki, które dają posiadaczowi zdolność panowania nad czasem, przestrzenią, rzeczywistością, umysłem, mocą, czasem i duszą. To tego trzeba zebrać je wszystkie. To właśnie ich poszukuje Thanos, który będzie głównym antagonistą w Avengers: Wojna bez granic.

Kamienie czy Klejnoty Nieskończoności?

Kamienie Nieskończoności (Infinity Stones) to pomysł twórców filmów, który bazuje na idei prosto z komiksów Marvela sprzed kilku dekad. Już w latach 70. ubiegłego wieku w materiale źródłowym mieliśmy do czynienia z Klejnotami Nieskończoności (Infinity Gems).

Motyw tych specjalnych klejnotów dających potęgę wykorzystano w komiksie The Infinity Gauntlet z 1991 roku, którego film Avengers: Wojna bez granic będzie zapewne luźną adaptacją. Zasada działania Kamieni i Klejnotów jest bardzo podobna, ale ich obecna lokalizacja już niekoniecznie.

Avengers Wojna bez granic class="wp-image-150525"

Gdzie się podziały Kamienie Nieskończoności w MCU?

Thanos, w którego w filmie Avengers: Wojna bez granic wciela się Josh Brolin, pojawił się w scenie podczas napisów do pierwszej części cyklu Avengers. Od tego czasu wiemy, że ziemscy bohaterowie będą musieli zmierzyć się z ogarniętym obsesją śmierci Tytanem, który zbiera kolorowe Kamienie.

Na materiałach promocyjnych i zwiastunach widzimy, jak Thanos zdobywa kolejne artefakty i umieszcza je w swojej Rękawicy Nieskończoności. Ponieważ jednak film nie miał jeszcze swojej premiery, postanowiłem jednak prześledzić, gdzie Klejnoty znajdują się na chwilę obecną.

Kamień Przestrzeni (Space Stone)

kamienie nieskonczonosci infinity stones thanos avengers 3 wojna bohaterow mcu marvel cinematic universe 1 kamien przestrzeni tesseract class="wp-image-156564"
 • Kolor: niebieski;
 • Inna forma: Tesseract;
 • Specjalna moc: międzywymiarowe podróże w przestrzeni;
 • Pojawił się w filmach: Thor, scena po napisach (2011), Kapitan Ameryka (2011), Avengers (2012), Thor: Ragnarok (2017).

Chronologicznie po raz pierwszy Kamień Przestrzeni pojawia się w pierwszym filmie o przygodach Kapitana Ameryki. Red Skull używał go do tworzenia uzbrojenia dla organizacji Hydra. Potem dostęp do kamienia zdobył Loki, by sprowadzić Chitauri do Nowego Jorku. Do niedawna myśleliśmy, że obecnie Tesseract jest przechowywany w skarbcu Odyna, ale w filmie Thor: Ragnarok bóg kłamstw trafił znów na swój skarb.

Kamień Rzeczywistości (Reality Stone)

kamienie nieskonczonosci infinity stones thanos avengers 3 wojna bohaterow mcu marvel cinematic universe 2 kamien rzeczywistosci aether class="wp-image-156567"
 • Kolor: czerwony;
 • Inna forma: Aether;
 • Specjalna moc: zmiana materii w czarną materię;
 • Pojawił się w filmie: Thor: Mroczny Świat (2013)

Kamień Rzeczywistości pojawił się do tej pory wyłącznie w filmie Thor: Mroczny Świat w formie ciekłego Aetheru, który Malekith chciał wykorzystać, by wszechświat stał się znów tak ponury, jak za panowania mrocznych elfów. Sif i Volstagg przerobili Aether w ciało stałe. Artefakt trafił pod opiekę Kolekcjonera, żeby Odyn nie trzymał dwóch Kamieni Nieskończoności w jednym miejscu.

Kamień Umysłu (Mind Stone)

kamienie nieskonczonosci infinity stones thanos avengers 3 wojna bohaterow mcu marvel cinematic universe 3 kamien umyslu vision class="wp-image-156570"
 • Kolor: żółty;
 • Inna forma: - berło Lokiego, Vision;
 • Specjalna moc: kontrolowanie umysłów, poprawa inteligencji;
 • Pojawił się w filmach: Avengers (2012), Avengers: Czas Ultrona (2015), Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016).

Okazuje się, że Loki był jednocześnie w posiadaniu dwóch Kamieni Nieskończoności. Błękitna kula w jego berle jest jedną z form Kamienia Umysłu. Dotykając nim innej istoty, mógł kontrolować jej myśli. Najpierw z jego pomocą Baron Wolfgang von Strucker dał moce Quicksilverowi i Scarlet Witch, a potem Avengersi wykorzystali m.in. moc artefaktu, by tchnąć życie w Visiona.

Kamień Mocy (Power Stone)

kamienie nieskonczonosci infinity stones thanos avengers 3 wojna bohaterow mcu marvel cinematic universe 4 kamien mocy kula class="wp-image-156573"
 • Kolor: fioletowy;
 • Inna forma: Kula;
 • Specjalna moc: daje posiadaczowi siłę zdolną niszczyć cywilizacje, ale wymaga umieszczenia go w broni;
 • Pojawił się w filmie: Strażnikach Galaktyki (2014).

Kamień Mocy był MacGuffinem w pierwszym filmie o przygodach Star-Lorda i spółki, który krył się w kuli znalezionej przez bohatera na planecie Morag. Strażnicy Galaktyki odzyskali go z rąk Ronana i zamknęli w nowej kuli. Obecnie artefaktu strzegą funkcjonariusze Nova Corps na planecie Xandar. Jest jednak prawie pewne, że Thanos zatrzyma się u nich w drodze na Ziemię i posiądzie Kamień Mocy jako pierwszy lub jeden z pierwszych.

Kamień Czasu (Time Stone)

kamienie nieskonczonosci infinity stones thanos avengers 3 wojna bohaterow mcu marvel cinematic universe 5 kamien czasu oko agamoto class="wp-image-156576"
 • Kolor: zielony
 • Inna forma: Oko Agamoto;
 • Specjalna moc: manipulacja czasem;
 • Pojawił się w filmie: Doktor Strange (2016).

Jednym z artefaktów, które Doktor Strange zdobył jako Sorcerer Supreme, jest Oko Agamoto. Wykorzystał je, by pokonać demona Dormammu, tworząc pętlę czasu. To właśnie w nim zamknięty jest Kamień Czasu. Wisior jest obecnie w posiadaniu Wonga, który strzeże go w Kamar-Taj (Kathmandu, Nepal).

Kamień Duszy (Soul Stone)

black panther the album class="wp-image-133227"
 • Kolor: pomarańczowy;
 • Inna forma: brak danych;
 • Specjalna moc: brak danych;
 • Pojawi się w filmie: Avengers: Wojna bez granic (przypuszczalnie).

W komiksach Klejnot Duszy pozwalał wykradać i kontrolować dusze zarówno żywych, jak i umarłych oraz ich zdolności, a także otwierać portal do kieszonkowego wymiaru. Jak na razie jednak jego filmowy odpowiednik, czyli Kamień Duszy, nie pojawił się w serii Marvel Cinematic Universe. Fani od lat zgadują, gdzie ukrył się ostatni z Kamieni Nieskończoności. Wcześniej podejrzewano, że zostanie ujawniony w filmie Czarna Pantera, ale tak się nie stało. Niemniej jednak wiele wskazuje na to, że ukryty jest w Wakandzie i trafił na Ziemię razem z Vibranium i to jego moc pozwoliła T’Challi rozmawiać ze zmarłym ojcem.

avengers wojna bez granic trailer 2 nowe sceny 7 class="wp-image-143667"

A co z Rękawicą Nieskończoności?

Do władania wszystkimi Kamieniami Nieskończoności niezbędna jest specjalna rękawica, którą widać na dłoni Thanosa w scenie po napisach w Avengers: Czas Ultrona (2015). Pojawia się też na chwilę w Thor: Ragnarok (2017).

REKLAMA

Wcześniej myśleliśmy jednak, że rękawica Nieskończoności jest bezpieczna w skarbcu Odyna. Widzieliśmy ją tam w filmie Thor z 2011 roku. Teraz już wiemy, że Asgard dysponował wyłącznie repliką.

Thanos ma już Rękawicę i rusza na podbój Ziemi. Czy i które Kamienie Nieskończoności w Avengers: Wojna bez granic posiądzie, dowiemy się już w środę 25 kwietnia. Tego dnia odbędą się w Polsce pierwsze pokazy nowego filmu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA