REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Kapitan Ameryka" to dzieło faszystów - tak przynajmniej twierdzi reżyser John McTiernan

"Mad Max: Na drodze gniewu"? Pfff... Twórca takich klasyków jak "Szklana pułapka", "Predator" czy "Polowanie na Czerwony Październik" nie szczędzi ostrych słów na temat współczesnych hollywoodzkich widowisk.

13.07.2016
16:06
"Kapitan Ameryka" to dzieło faszystów - tak twierdzi John McTiernan
REKLAMA
REKLAMA

W najnowszym wywiadzie opublikowanym na łamach francuskiego magazynu Premiere, reżyser kultowych filmów akcji lat 80., nie zostawia suchej nitki na filmach o superbohaterach. Szczególnie mocno wadzi mu postać Kapitana Ameryki.

Kult amerykańskiej hipermęskości to jedna z najgorszych rzeczy jakie prztrafiły się światu przez ostatnie 50 lat. Setki tysięcy ludzi na całym świecie zginęło wierząc w tę głupią iluzję. Jak więc mógłbym być w stanie oglądać film, który nosi tytuł "Kapitan Ameryka"? - powiedział w wywiadzie McTiernan.

Przyznam, że sam osobiście nie jestem fanem sztucznych ideałów, tym bardziej jeśli giną przez nie ludzie, ale też trochę dziwi mnie podejście McTiernana w sytuacji, w której sam przecież odpowiada za jedne z najbardziej "męskich" filmów akcji, czyli "Szkalną pułapkę".

Z drugiej strony, reżyser przyznaje, że nadal jest fanem starej szkoły "akcyjniaków", szczególnie tych wyprodukowanych przez Joela Silvera (producenta "Szklanej Pułapki" i "Predatora" - przypadek?). Jest też wielbicielem pierwszego "Mad Maxa". Niestety, zapytany o to, co sądzi na temat najnowszej odsłony filmu George'a Millera, czyli "Mad Max: Na drodze gniewu", John McTiernan odpowiedział tylko:

Pfff... Korporacyjny produkt.

Jeśli zaś chodzi o cały gatunek filmów na podstawie komiksów, twórca "Predatora" powiedział bez ogródek:

Te filmy robione są przez faszystów. Komiksowi bohaterowie to zwykły biznes.

REKLAMA

Obecnie kariera McTiernana jest w totalnym dołku. Na początku 2000 roku został skazany za nielegalny podsłuch m.in. producenta filmowego Charlesa Rovena oraz składanie fałszywych zeznań agentowi FBI, przez co, w 2013 na prawie rok trafił do więzienia i przy okazji zbankrutował. Zobaczymy, czy Hollywood da mu drugą szansę, i czy zdoła powrócić z nowym filmem.

john_mctiernan_news class="wp-image-71920"
Reżyser John McTiernan
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA