REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Audiobooki

Kawa tylko w starbaksie i porszak w gazie? MUSISZ znać te książki, pozerze

Najpierw były o kilka numerów za duże ciuchy fishbone, fubu, no i deska z bazaru za 70 ziko. Potem był plecak-kostka i przypięte obok siebie naszywki Nirvana i Cradle of Filth. Nie minęło wiele czasu, by jedynym słusznym drinkiem zostało "modżajto", a na śniadanie, obiad i kolację wciągałeś sushi. Gdy Kanye West zamienił regularne patrzałki na żaluzje, stwierdziłeś, że to właśnie ta prastara technologia najlepiej chroni ślepia przed słońcem. Znasz to?

06.05.2013
12:00
Kawa tylko w starbaksie i porszak w gazie? MUSISZ znać te książki, pozerze
REKLAMA

A co się dzieje, gdy na PKP lub na Mazowieckiej pojawia się coraz więcej ludzi gapiących się godzinami w przerośnięte kalkulatory? Oczywiście też musisz sobie sprawić tak zwany czytnik e-booków, choć z literaturą nie zawsze było ci po drodze. Przyznaj się: jedyną książką, którą skalałeś sobie ręce, była książeczka zdrowia dziecka.

REKLAMA

Nie wiesz, jaką literaturę na początek załadować do swojego "kindela"? Naturalnie, że do NAJNOWSZEGO modelu "papierłajt". Zacznijmy od klasyki, bez znajomości której będziesz ofiarą, rozszarpaną przez nabuzowanych intelektualną ekstazą uczestników dyskusji przy weekendowym grillu. Nadrób zaległości i sprawdź:

"Świat Zofii"

Dotąd Nietzsche kojarzył ci się tylko z hasłem "nie będzie niczego", tak? Dzięki prozie Josteina Gardeera absolutnie każdy mógł w końcu skapować, o co chodziło Arystotelesowi czy Heglowi. I tak najbardziej ryje beret Berkeley, który uważa, że cały świat jest nieźle wyrysowanym pomysłem, tkwiącym w bożej głowie. Motyw pocztówek tajemniczych jak SMS Mourinho do Lewandowskiego nieźle nakręca akcję i nawet jeśli niezbyt łapiesz filozoficzne rozważania, twist pod koniec książki będzie dobrą bajerką do uczuciowej panny tkwiącej przy barze.

Audiobook: [Virtualo]

"Buszujący w zbożu"

W czasach, gdy gimbaza przed lekcjami na 14:00 "daje się powalić harnasiowi", musisz uciekać się do otrzaskanego patentu "za moich czasów...". Co prawda akcja książki ma miejsce, kiedy nawet nie ty, ale twoi rodzice chodzili z drabiną na truskawki. Nie ma jednak przeszkód, by nieco ścieśnić ramy czasowe i pochwalić się, że tak jak Holden Caufield wbijaliśmy do klubów "na fałszywą legitymację" czy próbowaliśmy wyrwać lachony starsze od siebie. To, co odróżnia cię od współczesnej młodzieży, to powód zachowania. Chęć buntu, rebelii i poszukiwania własnego ja, a nie demotywator, fajny obrazek na fejsie czy ziomki z imprezki w piwnicy. Kiedyś to były czasy - nie to, co teraz.

E-book: [Amazon]

"Marzenia i tajemnice"

Danuta Wałęsa napompowała ego milionom gospodyń z całej Polski. Księgarnie w Warszawie, Grójcu i podsuwalskich wsiach huczały od tętentu obcasów po wyślizganym polbruku. Eksprezydentowa udowodniła, że Lech to nie tylko mąż stanu, ale i chwilami legat, i kochanek, i warchoł, i wspaniały ojciec - czyli statystyczny Polak. Jolanta Kwaśniewska wprowadziła pod nasze strzechy dyplomatyczny sznyt i zastawę bogatszą o kilka typów sztućców, ale to Danuta Wałęsa wepchnęła kuchtom do ręki książkę inną, niż ta z przepisami. Choć pewnie dlatego, że tych obyczajowych kąsków próżno było szukać w kolorowej prasie.

Audiobook: [Empik]

Pozer2

Trylogia "Millenium"

Zanim do wykazu materiałów budowlanych wciągnięto cegłę "larssonówkę", Skandynawia w Polsce kojarzyła się tylko ze stolikami za dwie dychy i Abbą. Wtem moda na kryminały z północy eksplodowała z ogromną siłą, wysoko wynosząc słupki sprzedaży. Wspaniała jest lektura o patologiach szwedzkiego społeczeństwa. Hakerzy, degeneraci i mordercy - ten pocieszny kraj jest nimi przepełniony! Kolejny głos w dyskusji o szkodliwości socjalizmu, hm?

E-book: [Empik - cz. 1, cz. 2 i cz. 3]
Audiobook: [Empik - cz. 1cz. 2 i cz. 3]

"Bogaty ojciec, biedny ojciec"

Nie ma to jak strzelić parę popisów na szosie swoim Kawasaki Ninja. Wystarczy "dąbek" przed radiowozem byś poczuł się jak król życia. Co prawda Robert Kiyosaki nie ma nic do Kawasaki, lecz dzięki swoim złotym radom nauczy cię, jak zostać królem - ale pieniądza! Inwestowanie jest zawsze w modzie - ale pamiętaj: to musi być mądre inwestowanie! Po lekturze e-booka skrót MLM przestaniesz kojarzyć z marshmallows, a zanim kupisz karton petów na odsprzedaż dzieciakom z klatki - dwa razy się zastanowisz. Może lepiej zainwestować w grę "Cashflow", by tej samej młodzieży wpoić bezlitosne zasady wolnego rynku i udanego surfowania na falach koniunktury?

E-book: [Amazon]

REKLAMA

Mam nadzieję, że teraz nie wstydzisz się pokazać na mieście? Śmiało wbijaj na pawilony - po takiej lekturze jest z tobą o czym porozmawiać, Czytelniku!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA