REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zmarł Kazimierz Kutz. Wybitny reżyser miał 89 lat

Dzisiaj odszedł Kazimierz Kutz, wybitny polski reżyser. Twórca kultowych obrazów, m.in. „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie” zmarł w wieku 89 lat w warszawskim Józefowie.

18.12.2018
16:17
Kazimierz Kutz
REKLAMA
REKLAMA

Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, które obecnie są jedną z katowickich dzielnic. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi w 1955 roku. Kazimierz Kutz uczył się fachu od najlepszych. W 1954 roku, będąc jeszcze studentem łódzkiej filmówki, pracował jako asystent Andrzeja Wajdy przy filmie „Pokolenie”. Zadebiutował w roli samodzielnego reżysera w wieku 30 lat filmem „Krzyż walecznych”.

Kazimierz Kutz class="wp-image-234800"

Sławę reżyserską na wielką skalę przyniosła mu zapoczątkowana w 1969 roku trylogia filmów opowiadających o Śląsku. W skład serii wchodzą: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” (1971) oraz „Paciorki jednego różańca” (1979). W swojej karierze filmowej nakręcił ponad dwadzieścia filmów fabularnych.

Kazimierz Kutz był nie tylko utalentowanym reżyserem filmowym. Spełniał się również na deskach teatralnych, a po zakończeniu kariery artystycznej także w polskiej polityce. Był senatorem czterech kadencji, a także posłem na Sejm VI kadencji. Pełnił także rolę wicemarszałka Senatu V kadencji.

REKLAMA

Jak poinformował portal RMF24, reżyser przebywał w domu opieki w warszawskim Józefowie.

Źródło zdjęcia: Wikipedia. Na licencji CC BY-SA 3.0 pl.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA