REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Portret krwawego dyktatora. Książka Jung. H. Pak o historii Kim Dzong Una wciąga jak dobry thriller

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna skrywa przed światem wiele tajemnic. Podobnie jak stojący na jej czele dyktator – Kim Dzong Un. Autorka książki „Kim Dzong Un. Historia dyktatora” uchyla przed nami rąbka tej tajemnicy, tworząc analityczny portret młodego, okrutnego przywódcy.

20.11.2020
15:15
kim dzong un historia dyktatora
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o książkach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Kumpluje się z Dennisem Rodmanem, przez kilka lat uczył się w Szwajcarii pod pseudonimem, jego ojciec miał urodzić się na górze Peaktu na chińsko-koreańskiej granicy. Niesamowity życiorys godny gwiazdy rocka lub superbohatera z marvelowskiego komiksu. To jednak nie superbohater, a dyktator, stojący na czele Korei Północnej. Kraju, który fascynuje także dlatego, że skrywa przed światem wiele tajemnic. Podobnie jak sam Kim Dzong Un.

Na temat jego dyktatury powstają legendy, podobnie jak na temat rządów jego ojca, Kim Dzong Ila. Kim Dzong Un przejął stanowisko po jego śmierci w 2011 roku. Oficjalnie mówiono, że umarł z przepracowania, ale wszyscy wiedzieli o jego problemach zdrowotnych. Matka Kim Dzong Una zmarła kilka lat wcześniej, w 2004 roku.

Jung. H. Pak, autorka książki „Kim Dzong Un. Historia dyktatora”, przez lata pracowała jako analityczka CIA.

Zajmowała się tam między innymi tworzeniem strategicznych analiz w amerykańskiej wspólnocie wywiadów, w których prezentowano spojrzenie na sytuację w Korei Północnej. W swojej książce z wielką skrupulatnością przedstawia sylwetkę Kim Dzong Una, budując najpierw odpowiednie tło, tłumacząc, jak wyglądały rządy w Korei przed jego nastaniem oraz objaśniając sytuację geopolityczną Półwyspu Koreańskiego.

Gdy Kim Dzong Un przejmował rządy w Korei Północnej, analityczka piastowała stanowisko w CIA już od 2 lat.

Obserwowała zatem na bieżąco zmianę władzy. W książce pisze o niepewności tamtych dni. O tym, że przejęcie władzy przez Kim Dzong Una nie było takie oczywiste, nie wiadomo było bowiem, czy zaakceptują go elity. Wtedy nie był jeszcze tym dyktatorem, którego znamy z dzisiejszych doniesień. Człowiekiem, który potrafi skazać własnego wuja oskarżonego o zdradę i korupcję na śmierć. I wykorzystuje wszystkie dostępne narzędzia, takie jak represje i całkowitą kontrolę wojsk, by utrwalać swoją władzę.

 class="wp-image-463996"

Autorka książki przedstawia jednak Kim Dzong Una nie tylko od strony dyktatorskiej.

Jest też miejsce na politykę zagraniczną, w tym kulisy spotkań z Donaldem Trumpem. Autorka stara się także nakreślić aspiracje młodego przywódcy, by przekazać czytelnikom pełen obraz.

Jak sama stwierdza, większość dotychczasowych opowieści o koreańskiej dyktaturze pozbawiona jest głębszej analizy i kontekstu historycznego. Ona stara się to nadrobić i dopełnić ten obraz o wszystkie odcienie szarości. Z racji wykonywanego zawodu i zadań, Jung. H. Pak przez lata zgromadziła mnóstwo interesujących danych i informacji. Z tego wszystkiego stworzyła reporterską książkę, pełną analiz i przedstawiającą sprawę z szerokiej perspektywy. A przede wszystkim wciągającą historię.

Książka jest dostępna na empik.com.

* Zdjęcie główne: rogistok / Shutterstock.com

Zdjęcia na stronie głównej: LOMAKIN / Shutterstock.com

REKLAMA

* Tekst powstał we współpracy z Grupą Wydawniczą Foksal.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA