REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Kiedy pójdziemy do parku, kina czy muzeum? Są 4 etapy znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem

Rząd powoli znosi obostrzenia. Już niedługo będziemy mogli wyjść do parku i lasu. Później nadejdzie czas na otwarcie muzeów, teatrów czy kin. Kiedy to nastąpi zależy jednak od dynamiki rozwoju pandemii koronowirusa, a to oznacza, że również od nas.

16.04.2020
21:53
koronawirus znoszenie ograniczen
REKLAMA
REKLAMA

Rząd zamierza powoli znosić obostrzenia wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa. Wiemy już, kiedy ponownie będziemy mogli pójść do parku czy lasu, ale data wyjścia do biblioteki muzeum lub kina wciąż stoi pod znakiem zapytania. Pamiętajmy, że sprawa jest rozwojowa i uzależniona od różnych czynników, takich jak przyrost zachorowań, wydajność służby zdrowia czy realizacja wytycznych sanitarnych. Wszystko może więc ulec zmianie.

Kiedy będą zniesione ograniczenia z powodu koronawirusa?

Rząd stworzył 4 etapy znoszenia ograniczeń. Na razie znany jest jedynie termin wprowadzenia w życie 1. z nich. Będzie to 20 kwietnia 2020 roku. Kolejne etapy będą wprowadzane w zależności m.in. od liczby nowych zachorowań.

Kiedy będzie można pójść na spacer do parku i lasu?

W skład 1. etapu znoszenia ograniczeń wchodzą nowe zasady działalności gospodarczej i życia społecznego. Oznacza to, że już od 20 kwietnia będzie można robić zakupy w sklepach w większej liczbie osób niż do tej pory, a także oddać się kilku rozrywkom rekreacyjnym bez obawy przed otrzymaniem mandatu.

Dotychczas liczba osób w sklepach uzależniona była od liczby kas. Na jedną kasę przypadało 3 kupujących. Teraz w sklepach do 100 metrów kwadratowych na jedną kasę będzie przypadać 4 kupujących. W sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Co więcej od nadchodzącego poniedziałku przywrócona zostanie możliwość przemieszczania się w celach rekreacyjnych. Będzie więc można wyjść na spacer, o ile zostanie spełniony wymóg dystansu społecznego (2 metry) i zasłaniania twarzy. Będzie też można pójść do parku lub lasu (z wyłączeniem placów zabaw). Osoby powyżej 13 roku życia będą mogły poruszać się bez nadzoru dorosłego.

W miejscach kultu religijnego, czyli np. w kościołach od 20 kwietnia będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni.

Kiedy będą otwarte hotele, biblioteki, muzea i galerie sztuki?

Jeśli po 1. etapie znoszenia ograniczeń wszystko będzie we względnym porządku, rząd wprowadzi kolejny. W ramach 2. etapu otwarte zostaną hotele i miejsca noclegowe, a w weekendy będzie można zrobić zakupy w sklepie budowlanym.

Jeśli zaś chodzi o instytucje kulturalne wraz z 2. etapem znoszenia ograniczeń otwarte zostaną biblioteki, muzea i galerie sztuki. Nie wiadomo jednak, jakie ograniczenia dotyczące liczby osób będą obowiązywać w tych placówkach.

Kiedy będą otwarte restauracje, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i galerie handlowe?

Wszystko to zdarzy się, jeśli dojdziemy do 3. etapu. Wraz z nim otwarte zostaną stacjonarne punkty gastronomiczne (restauracje), zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i sklepy w galeriach handlowych. Znowu należy spodziewać się pewnych ograniczeń, których jeszcze nie znamy.

Kiedy znowu będzie można oglądać mecze?

Na mecz nie pójdziemy. W ramach 3. etapu rząd planuje zezwolić na wydarzenia sportowe, ale tylko na otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności.

Kiedy powrót do szkoły?

W ramach 3. etapu dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli. Również uczniów klas I-III czeka powrót do szkoły. Zanim to jednak nastąpi, ustalona zostanie maksymalna liczba dzieci w danej sali.

Kiedy otwarte będzie solarium i siłownia?

Na 4. etap z pewnością czeka najwięcej osób. W jego ramach ponownie otwarte zostaną salony masażu i solaria. Prócz tego zostanie umożliwione prowadzenie działalności siłowni i klubów fitness. Zasady jakie będą na nich obowiązywać dopiero poznamy.

Kiedy otwarte będą kina i teatry?

4. etap znoszenia ograniczeń oznacza również otwarcie kin i teatrów. Nie spodziewajmy się jednak, że będzie się to odbywać na obowiązujących dotychczas zasadach. Będzie w nich obowiązywał nowy reżim sanitarny.

Kiedy będzie można wyjść bez maseczki?

REKLAMA

Obowiązek zasłaniania twarzy, zgodnie ze słowami premiera, będzie funkcjonował do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa. Nie spodziewajmy się tego w najbliższych miesiącach.

Pamiętajcie jednak, że terminy znoszenia ograniczeń zależą w dużej mierze od nas. Jeśli wszyscy zachłyśniemy się namiastką wolności, przez co wzrośnie liczba zachorowań, kolejne planowane przez rząd etapy będą wprowadzane później lub wcale. Wciąż nie wychodźcie więc z domu bez potrzeby i pamiętajcie, aby w miejscach publicznych mieć zakrytą twarz.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA