REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale /
  4. VOD

Oglądasz Netfliksa w najwyższej jakości? To przestań. HD za bardzo obciąża sieć w czasie pandemii

„Jakość HD nie jest nam potrzebna” – apeluje w swoich mediach społecznościowych Thierry Breton. Komisarz ds. rynku wewnętrznego, chciałby, aby platformy streamingowe zmniejszyły jakość swoich treści na czas pandemii, bo HD może doprowadzić do przeciążenia sieci.

19.03.2020
18:31
fot.: Pixabay
REKLAMA
REKLAMA

Ze względu na koronawirusa wszyscy siedzimy w domu i intensywniej korzystamy z ofert różnorakich bibliotek internetowych. Bindżujemy starsze i nowsze seriale oraz urządzamy sobie maratony filmów. Nie ma w tym nic złego. Według Bretona problemem jest jedynie wysoka jakość treści, które oglądamy.

W Polsce, tak jak w wielu krajach zagrożonych koronawirusem znacząco wzrosło zużycie danych internetowych. Nie ma co się temu dziwić. Pracujemy z domu, a do zorganizowania jakiejkolwiek wideokonferencji potrzebny jest dostęp do sieci. Uczniowie w ramach nauki również korzystają z internetu. Wszystko to wpływa na obciążenie sieci telekomunikacyjnych. A dodajmy do tego nałogowe streamowanie kolejnych filmów i seriali.

Niezakłócony dostęp do internetu jest aktualnie ważny dla służb porządkowych walczących z koronawirusem.

Z tego powodu Thierry Breton zaapelował do włodarzy platform streamingowych, aby ci zmniejszyli jakość treści z HD do standardu w swoich serwisach. Poprosił też ich użytkowników, aby zamiast produkcji w HD oglądali je w gorszej jakości.

Na swoim Twitterze ogłosił, że rozmawiał już w tej sprawie z Reedem Hastingsem (CEO Netfliksa). W poście czytamy:

Ważna rozmowa z Reedem Hastingsem, CEO Netfliksa. Żeby pokonać COVID-19 zostajemy w domu. Praca zdalna i streaming dużo ułatwiają, ale infrastruktura sieci może wkrótce się przeciążyć. Żeby zabezpieczyć dostęp do internetu dla wszystkich, przełączcie się na standardową jakość, kiedy HD nie jest wam potrzebne.

Ze strony platform streamingowych na razie nie ma oficjalnego stanowiska w tej kwestii.

REKLAMA

Być może niedługo się pojawi. Zanim jednak sami coś zrobią, warto samemu zrezygnować z wysokiej rozdzielczości obrazu i przerzucić się na niższą.

Europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego nie jest jedynym, który zwrócił uwagę na zbytnie obciążanie sieci przez platformy streamingowe. Branżowi eksperci również mówią, że internet może nie wytrzymać dłuższego tak intensywnego korzystania z serwisów VOD (poczytacie o tym chociażby tutaj).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA