REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

"Kultura" paryska dostępna online

637 numerów miesięcznika „Kultura”,  171 numerów „Zeszytów Historycznych”, do tego książki biblioteki „Kultury” i bibliografie wydawnictw Instytutu Literackiego. Wszystko to, w wersji elektronicznej, trafiło właśnie do Internetu i jest dostępne za darmo. 

15.09.2014
18:08
„Kultura” paryska dostępna online
REKLAMA

"Kultura" to założony w 1947 roku przez Jerzego Giedroycia emigracyjny miesięcznik, wydawany nieprzerwanie aż do 2000 roku. Publikowali w nim najwybitniejsi polscy autorzy swojej epoki, między innymi: Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Michał Heller, Stefan Kisielewski i Zbigniew Herbert. Do "Kultury" pisali także Albert Camus, Thomas S. Eliot, Aleksander Sołżenicyn czy André Malraux. "Kultura", zgodnie z ostatnią wolą jej założyciela, została zamknięta, a teraz, wraz z "Zeszytami Historycznymi" i całą masą innych niesamowicie wartościowych dzieł dostępna jest przez Internet, w uruchomionym niedawno portalu Kulturaparyska.com.

REKLAMA
kultura paryska

Poza wszystkimi(!) numerami obu czasopism, znajdują się tam również biogramy (na tę chwilę ok. 170, ale liczba ta będzie rosła) współpracowników, autorów i korespondentów "Kultury", zbiór korespondencji Jerzego Giedroycia oraz zbiory materiałów archiwalnych, w tym zdjęć i filmów. Istnieje również możliwość odbycia wirtualnego spaceru po domu w Maisons-Laffitte, gdzie znajduje się siedziba polskiego "Instytutu Literackiego".

REKLAMA

Udostępnienie tych zbiorów w tak przystępnej i wygodnej formie to sprawa absolutnie fantastyczna. To nie tylko cudowne źródło wiedzy kulturalnej, społecznej i politycznej, ale także archiwum pełne tekstów uniwersalnych i ponadczasowych. Ze względu na swoją niemożliwą do przecenienia wartość, owo archiwum wpisane jest na listę Pamięci Świata UNESCO.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA