REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacka Nagroda Nobla 2014 przyznana. Zwycięzcą Patrick Modiano

O godzinie 13:00 ogłoszono nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Tegorocznym zwycięzcą okazał się Patrick Modiano. 

09.10.2014
13:51
Literacka Nagroda Nobla 2014 przyznana. Zwycięzcą Patrick Modiano
REKLAMA

Patrick Modiano to francuski pisarz, który zadebiutował w 1968 powieścią "La Place de l’Étoile". Jest laureatem najważniejszych francuskich nagród. Na język polski przetłumaczono dotychczas pięć jego książek - "Nawroty nocy", "Willa Triste", "Ulica Ciemnych Sklepików", "Zagubiona dzielnica" oraz "Przejechał cyrk". Modiano otrzymał Nobla za "sztukę pamięci, która potrafi wywołać najbardziej nieuchwytne ludzkie losy i odkryć życie w świecie okupacji". Pamięć, tożsamość i poczucie winy to często poruszane przez francuza tematy.

REKLAMA
patrick modiano
REKLAMA

Wśród innych faworytów tegorocznej edycji byli między innymi Philip Roth, Swietłana Aleksijewicz, Haruki Murakami, Amos Oz czy Thomas Pynchon. W gronie potencjalnych kandydatów nie zabrakło także Polaków - Adama Zagajewskiego, Olgi Tokarczuk i Tadeusza Konwickiego. Oficjalne nominacje są tajne przez 50 lat, a więc wszystkie wymieniane nazwiska stanowią jedynie spekulacje.

Literacka Nagroda Nobla uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie. Przyznawana jest od 1991 roku, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”. Jej laureat otrzymuje 8 mln koron szwedzkich. Ponadto przyczynia się ona do kolosalnego zwiększenia sprzedaży - tydzień po ogłoszeniu wyników, liczba sprzedawanych książek ubiegłorocznej zwyciężczyni, Alice Munro, wzrosła o 3-4 tysiące procent. Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas czterech polskich autorów: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA