REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz

Najważniejsze światowe wyróżnienie w dziedzinie literatury - Literacka Nagroda Nobla - w tym roku trafiło do Swietłany Aleksijewicz, białoruskiej pisarki i dziennikarki, biorącej na tapet przede wszystkim pomijaną i wypieraną historię Rosji i Związku Radzieckiego.

08.10.2015
13:34
Literacka Nagroda Nobla 2015 dla Swietłany Aleksijewicz
REKLAMA
REKLAMA

Laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2015 została więc faworytka. Swietłana Aleksijewicz zdaniem wielu - w tym także bukmacherów - miała największe szanse na otrzymanie tego wyróżnienia, wyprzedzając m. in. Harukiego Murakamiego, Ngugi wa Thiong'o, Philipa Rotha czy Amosa Oza.

cynkowi chłopcy swietłana aleksijewicz

Alekijewicz, w swojej twórczości poruszająca głównie tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu, samobójstw, znana jest z takich książek jak "Czarnobylska modlitwa", "Czasy secondhand", "Cynkowi chłopcy" czy "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Pisarka ma na swoim koncie wiele międzynarodowych nagród, w tym między innymi National Book Critics Circle, Pokojową Nagrodę im. Ericha Marii Remarque’a, Nagrodę Szwedzkiego Pen Clubu, Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus czy Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Literacka Nagroda Nobla uchodzi za najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie na świecie. Przyznawana jest od 1901 roku, za „wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji”. Jej laureat otrzymuje 8 mln koron szwedzkich. Ponadto przyczynia się ona do kolosalnego zwiększenia sprzedaży – tydzień po ogłoszeniu wyników, liczba sprzedawanych książek ubiegłorocznej zwyciężczyni, Alice Munro, wzrosła o 3-4 tysiące procent. Nobla w dziedzinie literatury otrzymało dotychczas czterech polskich autorów: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Ubiegłorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla był Patrick Modiano.

REKLAMA

//

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA