REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Wszystko wskazuje na to, że logo Star Wars ma faszystowskie korzenie

Najbardziej znane logo w historii kina powstało na polecenie George’a Lucasa brzmiące: "Zrób coś, co będzie wyglądać bardzo faszystowsko". 

19.12.2016
9:16
Logotyp Gwiezdnych wojen ma faszystowskie korzenie
REKLAMA
REKLAMA

Tak okoliczności powstania logotypu "Gwiezdnych wojen" wspomina Suzy Rice, która w połowie lat 70., pracowała w agencji reklamowej, do której zgłosiło się 20th Century Fox wraz z George’em Lucasem w celu działań promocyjnych jego wówczas nikomu nie znanego projektu sci-fi.

George Lucas od samego początku, gdy już nakreślił Suzy Rice ogólną fabułę "Gwiezdnych wojen", chciał, by logotyp promujący jego film wzbudzał respekt, zwracał uwagę i był onieśmielający. Padły więc i porównania do komunikatów wydawanych przez faszystów. Rice, która czytała wówczas książkę o niemieckim designie, natrafiła na fragment dotyczący tego jak Joseph Goebbels, nazistowski zbrodniarz wojenny, za pomocą dekretu zuniformizował wszystkie publiczne znaki pod względem wyglądu czcionki. Czcionka jaką wybrał jest dziś nieznana, ale ponoć zainspirowała ona znaną nam już dziś Helveticę.

Dodając dwa do dwóch, Suzy Rice postanowiła użyć czcionki Helvetica Black to stworzenia logotypu Star Wars, które wyglądało tak:

star_wars_logoPotem oczywiście zmieniono mu kolor na żółty, tak by lepiej prezentował się na tle czarnego kosmosu i był bardziej ciepły i przyjazny dla widza. A reszta jest już historią. Więcej o okolicznościach powstania logo "Gwiezdnych wojen" możecie przeczytać w eseju, który sama Suzy Rice napisała w 2011 roku.

REKLAMA

Ciekawe czy przyjazny rodzinom i dzieciom Disney wiedział w takim razie co kupował i przyjmował pod swoje skrzydła.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA