REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy

Do sieci trafił pierwszy zwiastun „Malowanego ptaka” na podstawie powieści Kosińskiego. Zero słów, mnóstwo emocji i gwiazd

„Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego to jedna z najbrutalniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści w polskiej literaturze. Filmowa adaptacja w reżyserii Václava Marhoula zapowiada się jednak na wysmakowane filmowe danie. Opublikowano pierwszy zwiastun produkcji w gwiazdorskiej obsadzie.

05.07.2019
20:50
malowany ptak zwiastun
REKLAMA
REKLAMA

Wydana w 1965 roku w Stanach Zjednoczonych książka Kosińskiego od początku wzbudziła dyskusje ze względu na brutalne sceny, przemoc i wciągającą, mocną historię. „Malowany ptak” opowiada o młodego chłopca uważanego za przybłędę żydowskiego lub cygańskiego pochodzenia, który wędruje po Europie w II wojnie światowej. Po drodze znajduje niewiele szczęścia i ludzkich odruchów, a mnóstwo bezsensownego okrucieństwa. Wyrazem tego stanu jest symboliczna scena ze schwytanym przez myśliwego ptakiem. Mężczyzna maluje zwierzę na różne kolory i odsyła z powrotem na łono natury. Ptak zostaje jednak potraktowany przez własne stado, które rozpoznaje w nim intruzja, po czym zadziobuje na śmierć.

W kolejnych dekadach powieści towarzyszyły też jednak kontrowersje innej natury. Kosiński był wielokrotnie oskarżany o konfabulacje i co gorsza plagiaty. Przez długi czas świat żył w przeświadczeniu, że „Malowany ptak” jest powieścią z silnymi wątkami autobiograficznymi, a w rzeczywistości wojenne losy autora były znacznie spokojniejsze. Dzieło niemal reporterskie nagle okazało się czystą fikcją. Z Polski (gdzie książkę wydano w 1989 roku) wkrótce popłynęły z kolei głosy o utrwalaniu przez powieść krzywdzących stereotypów na temat zachowań społeczeństwa w trakcie II wojny światowej.

Reżyserią ekranizacji „Malowanego ptaka” zajął się Václav Marhoul. Właśnie otrzymaliśmy pierwszy zwiastun.

Materiał wyróżnia się nie tylko czarno-białymi zdjęciami, ale też brakiem kwestii mówionych. Potencjalni widzowie nie muszą jednak martwić z powodu jakości scenariusza. Skrypt do „Malowanego ptaka” otrzymał w 2013 roku Specjalne Wyróżnienie Nagrody ScriptTeast podczas Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace nad produkcją trwały zresztą jeszcze dłużej, bo pierwsze wzmianki o nabyciu praw przez Marhoula słychać było w na początku obecnej dekady.

REKLAMA

Do „Malowanego ptaka” zaangażowana została międzynarodowa obsada z kilkoma bardzo znanymi nazwiskami. Główną rolę w filmie zagra dziewięcioletni Petr Kotlár, a towarzyszyć mu będą m.in. Harvey Keitel („Pulp Fiction”, „Grand Budapest Hotel”), Stellan Skarsgard („Czarnobyl”), Udo Kier („Melancholia” Larsa von Triera), Barry Pepper („Prawdziwe męstwo”, „Szeregowiec Ryan”) oraz polski aktor Lech Dyblik, znany z występów u Wojciecha Smarzowskiego.

Premiera filmu w Czechach jest zaplanowana na wrzesień 2019 roku. Nie ma na razie oficjalnego potwierdzenia, że „Malowany ptak” trafi też do Polski.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA