REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Nowy plakat filmu 303. Bitwa o Anglię. Marcin Dorociński w roli pilota

Twórcy filmu 303. Bitwa o Anglię podtrzymują stałe napięcie związane z filmem, dostarczając widzom nowych materiałów. Tym razem z okazji 110. rocznicy urodzin Witolda Urbanowicza, po raz pierwszy w pełnej krasie zobaczyliśmy wcielającego się w niego w filmie Marcina Dorocińskiego.

30.03.2018
20:21
hurricane movie
REKLAMA
REKLAMA

303. Bitwa o Anglię to brytyjsk film wojenny opisujący losy polskich lotników walczących z nazistowskim najeźdźcą nad angielskim niebem. Akcja filmu rozgrywa się w 1940 roku. Sprawdzone w boju samoloty niemieckiego Luftwaffe czynią duże szkody wśród pilotów RAF-u. Wobec strat Brytyjczycy zostają zmuszeni do skorzystania z pomocy sprzymierzonych narodów.

Do walki włączają się polscy piloci: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski. Powstaje Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki, który wsławił się później największą liczbą zestrzelonych niemieckich maszyn.

Witold Urbanowicz uznawany jest za najskuteczniejszego polskiego pilota bitwy o Anglię. Przypisuje mu się piętnaście zestrzeleń.

W trakcie wojny latał bojowo również na froncie chińsko-japońskim, gdzie zestrzelił dwa samoloty japońskie. Był jednym z najbardziej szanowanych pilotów po stronie aliantów. Mówiono, że żadna z pilotowanych przez niego maszyn nie została nawet draśnięta. Miał wiele pseudonimów m.in. Kobra, Polish Shark czy Le Kuto. W 1941 roku wyjechał do USA, gdzie mieszkał również po wojnie. W 1947 roku podjął próbę powrotu do Polski, ale został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Dzięki interwencji amerykańskich służb Urbanowicza wypuszczono.

Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest David Blair, który do tej pory pracował głównie przy serialach i produkcjach telewizyjnych. W obsadzie filmu oprócz Marcina Dorocińskiego w roli Witolda Urbanowicza, znaleźli się także Milo Gibsona w roli Johna Kenta, pułkownika i pilota Królewskich Sił Powietrznych oraz Iwana Rheona, grającego Jana Zumbacha. Na ekranie zobaczymy także Filipa Pławiaka, Emily Wyatt i Stefanie Martini. Na rynku brytyjskich film zadebiutuje pod tytułem Hurricane.

Na nowym plakacie promującym 303. Bitwa o Anglię jest Marcin Dorociński. Za jego plecami toczy się regularna powietrzna bitwa.

REKLAMA

Dokładna data premiery filmu nie jest jeszcze znana, mówi się jednak o 2019 roku. To wtedy będziemy mogli się przekonać, czy film o polskich lotnikach to kolejna tania produkcja wojenna od niedoświadczonego reżysera czy niezwykły spektakl o prawdziwych bohaterach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA