REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Koncert blackmetalowej grupy Marduk odwołany. Organizatorzy skarżą się na polityczne naciski

Dla polskich fanów black metalu to jedno z najważniejszych wydarzeń tej wiosny. A w zasadzie miało być, bo Marduk jednak nie wystąpi w rzeszowskim klubie Life House. Koncert odwołano niemalże w ostatniej chwili. Organizatorzy skarżą się na polityczne naciski.

02.05.2018
19:05
Marduk odwołany koncert
REKLAMA
REKLAMA

2 maja 2018 r. w rzeszowskim Life House miał się odbyć koncert szwedzkiej grupy Marduk. Razem z zespołem miały wystąpić również takie formacje, jak Arkona, Infernal War czy Ragnarok. Te nazwy zapewne niewiele mówią słuchaczom radiowej muzyki, ale wielbiciele najcięższych form metalu już zacierali ręce. Tak było przynajmniej do dzisiaj.

Organizator poinformował, że z przyczyn niezależnych koncert grupy Marduk i innych wykonawców został odwołany.

Takie wiadomości przekazała agencja Massive Music, która zajmowała się organizacją imprezy. Jako powód takiej decyzji podano naciski polityczne, które wywierano na klub Life House. Miejsce planowanego wydarzenia zostało dziś skontrolowane przez policję oraz sanepid. Ten stwierdził, że lokal nie spełnia wymogów sanitarnych. Przyczyną tego było nocne włamanie do klubu, podczas którego nieznany sprawca ukradł fragment instalacji wodociągowej, odcinając dopływ bieżącej wody. Jak czytamy w oświadczeniu, klub zamówił przenośne ubikacje oraz umywalki, jednak to nie wystarczyło.

Sprawa jest o tyle przykra, że wszystko to dzieje się tuż przed planowanym rozpoczęciem koncertu.

Massive Music informuje, że scena była już przygotowana, a Marduk i inne zespoły przebywały już w Rzeszowie. To właśnie obecność szwedzkiej grupy wywoływała protesty, zwłaszcza wśród radnych miejskich z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Już dwa tygodnie temu politycy wyrazili sprzeciw wobec przyjazdu zespołu, który oskarżyli o propagowanie treści satanistycznych. Te miały przejawiać się na plakatach promujących koncert, zawierających logo formacji, krzyż i szóstki. Massive Music miało zapewniać, że w czasie samego występu nie dojdzie do znieważenia żadnych symboli.

REKLAMA

Ta absurdalna sytuacja wygląda na kopanie leżącego. Już w styczniu podano do wiadomości, że Urząd Miasta Rzeszowa wydał zgodę na wydzierżawienie prywatnej firmie terenu, na którym znajduje się budynek Life House. Przedsiębiorstwo zapowiedziało wyburzenie klubu, w którego miejscu ma powstać parking oraz dodatkowy pas dla skręcających w prawo.

Marduk powstał w 1990 r. w Szwecji i od lat należy do czołówki światowego black metalu. Do tej pory grupa wydała 13 płyt, z których ostatnia, zatytułowana Frontschwein, ukazała się w 2015 r. Co ciekawe, wszystkie zespoły, które miały zagrać w Rzeszowie, wystąpiły 1 maja w Poznaniu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA