REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Ruszyły prace nad filmem o Edwardzie Gierku. Mamy już zdjęcie Michała Koterskiego jako I sekretarza KC PZPR

Okres PRL-u mimo upływu lat nie przestaje interesować polskich filmowców. Najnowszym projektem poświęconym tym czasom będzie filmowa biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych I sekretarzy KC PZPR. W rolę Edwarda Gierka wcieli się Michał Koterski, a wraz z nim w produkcji pojawią się Małgorzata Kożuchowska i Rafał Zawierucha.

15.07.2020
19:02
michał koterski jako edward gierek
REKLAMA
REKLAMA

Edward Gierek to jedna z najważniejszych, ale i budzących najbardziej sprzeczne emocje polskich postaci z XX wieku. I sekretarz Komitetu Centralnego Polskie Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1970-80 początkowo cieszył się dużą popularnością ze względu na dynamiczny rozwój gospodarczy i pojawienie się w sklepach dużej liczby produktów wcześniej niedostępnych w Polsce. Szybko okazało się jednak, że większość zdobytych wówczas pieniędzy pochodziła z kredytów zaciągniętych u zachodnich państw, a pod koniec rządów Gierka Polskę dotknął poważny kryzys gospodarczy.

Mimo to z badań opinii publicznej przeprowadzonych na początku XXI wieku wynikało, że około połowa rodaków oceniała urodzonego w 1913 roku polityka pozytywnie. To właśnie tzw. „dekada Gierka” najczęściej jest kojarzona z nostalgią za czasami PRL-u, która objawia się u części Polaków. Wszystko to sprawia, że rozpoczęcie prac nad filmem biograficznym poświęconym właśnie tej postaci nie dziwi. Za reżyserię produkcji zatytułowanej po prostu „Gierek” odpowiadają Michał Węgrzyn i jego brat Wojciech Węgrzyn (autorzy popularnych na platformie Netflix filmów „Proceder” i „Wściekłość”), a scenariusz napisał dziennikarz Rafał Woś. Do dzisiaj nie wiadomo było jednak, kto pojawi się w obsadzie filmu.

Producent filmu firma Global Studio poinformowała, że główne role w „Gierku” zagrają Michał Koterski i Małgorzata Kożuchowska, a do obsady dołączył Rafał Zawierucha.

Jak podaje portal Onet Kobieta, syn popularnego reżysera wcieli się w przewodniczącego KC PZPR i już na pierwszym opublikowanym zdjęciu widać, że będziemy mieć do czynienia z poważną aktorską metamorfozą dokonaną we współpracy z odpowiedzialną za charakteryzację Joanną Szołtysek. Porównanie zdjęć Koterskiego i Gierka pokazuje bardzo wyraźne podobieństwo, które z pewnością przyciągnie wielu widzów do kin.

michał koterski edward gierek class="wp-image-423937"
Foto: Michał Koterski (po lewej) i Edward Gierek (po prawej)/ Autorką zdjęcia po lewej jest Magdalena Zych/Global Studio

Małgorzata Kożuchowska zagra z kolei Stanisławę Gierek, żonę polityka, która uznawana była za osobę wyznaczającą przez pewien czas trendy mody w PRL-u. Szczegóły roli Rafała Zawieruchy nie zostały z kolei na razie ujawnione. Więcej na ten temat dowiemy się po rozpoczęciu zdjęć. Ma to nastąpić 27 lipca na Śląsku.

REKLAMA

„Gierek” trafi do kin w przyszłym roku. Na stronie producenta można znaleźć datę 15 października, ale nie wiadomo, czy to ostateczna data debiutu.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA