REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki /
  3. Dzieje się

Milan Kundera nie żyje. Wybitny pisarz miał 94 lata

Milan Kundera nie żyje. Wybitny czeski i francuski pisarz, autor "Nieznośnej lekkości bytu" zmarł w środę, w wieku 94 lat.

12.07.2023
12:27
Nie żyje Milan Kundera
REKLAMA

Nie żyje Milan Kundera. W środę w wieku 94 lat zmarł wybitny czeski i francuski pisarz, znany m.in. jako autor powieści "Nieznośna lekkość bytu". O jego śmierci poinformowały czeskie media. Kundera był jednym z najwybitniejszych europejskich pisarzy XX wieku.

REKLAMA

Milan Kundera nie żyje. Miał 94 lata.

Urodzony w czeskim Brnie uciekł w 1975 roku do Francji, odcinając się od czeskiego pochodzenia. Cztery lata temu przywrócono mu czeskie obywatelstwo.Pisarz zadebiutował w 1953 roku, w wieku 24 lat, wydając zbiór wierszy "Człowiek rozprzestrzenia ogród", utrzymany w obowiązującej wówczas konwencji realizmu socjalistycznego.

Szybko porzucił poezję na rzecz prozy - i to właśnie ona uczyniła Kunderę rozpoznawalnym i sławnym. W 1975 roku Milan Kundera wyemigrował do Francji. Tam żył, pisał oraz publikował, później wyłącznie w języku francuskim. W 1984 roku opublikował swoje najbardziej znane dzieło, czyli powieść "Nieznośna lekkość bytu", opowiadającą o losie małżeństwa, któremu przychodzi wieść życie w Pradze w okresie Praskiej Wiosny. 

REKLAMA

Jego prace tłumaczone były na wiele języków

W 1988 roku Philip Kaufman dokonał ekranizacji książki, która okazała się wielkim sukcesem. Kundera nie był jednak z niej zadowolony; od tego momentu nie wyraził już zgody na ekranizację żadnego ze swoich dzieł. W 1990 roku wydał z kolei "Nieśmiertelność", czyli ostatnią powieść napisaną w języku czeskim , w której nad elementem politycznym przeważa filozoficzny. Kundera nie był uważany za pisarza politycznego. Prace Kundery często odnoszą się do muzyki, autor zabierał też głos w sprawie czeskiego folku. Jego prace były tłumaczone na liczne języki świata, m.in. angielski,, niemiecki, hiszpański, grecki oraz polski. Kundera zmarł w wieku 94 lat, a przyczyna śmierci nie została póki co podana.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA