REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Afera w programie „Milionerzy”. Nie dało się wybrać poprawnej odpowiedzi. Justyna odpadła

Teleturniej „Milionerzy” słynie z pomysłowych pytań łączących w sobie wiedzę z różnych dziedzin, w tym historii i popkultury. Autorów pytań czasem zawodzi jednak wiedza oraz umiejętność sprawnego researchu. Tak było przy okazji niedawnego odcinka, w trakcie którego pojawiło się pytanie bez właściwej odpowiedzi.

17.03.2021
10:04
Milionerzy zapytali o Big Bena i popełnili dużą wpadkę w pytaniu o 40 tys.
REKLAMA
REKLAMA

Polska wersja show znanego jako „Milionerzy” od lat cieszy się wielką popularnością wśród widzów, którzy uwielbiają sprawdzać swoją wiedzę w rywalizacji w rzeczywistymi uczestnikami teleturnieju. W trakcie oglądania odcinka wyemitowanego 15 marca widzowie zauważyli jednak problem z pytaniem o 40 tys. zł. Wśród czterech zaproponowanych odpowiedzi nie było tej właściwej.

Tematem pytania na pozór był debiut słynnego Big Bena, czyli wielkiego dzwonu umiejscowionego w wieży zegarowej Pałacu Westminsterskiego. Prowadzący program Hubert Urbański zaproponował walczącej o wspomnianą kwotę Justynie Michalskiej do wyboru kwiecień, maj, wrzesień i listopad. Uczestniczka wybrała kwiecień, ale jako poprawną odpowiedź przedstawiono maj. Kłopot w tym, że jedna i druga opcja była niewłaściwa.

Big Ben po raz pierwszy zadzwonił 11 lipca 1859 roku. W maju tego samego roku zaczął działać z kolei słynny zegar.

Pierwszy dzwon, który miał zawisnąć w wieży zegarowej, pękł w trakcie testów. Dopiero drugi ostatecznie zajął swoje miejsce i po raz pierwszy wybrzmiał w lipcu 1859 roku. Autorzy pytania najprawdopodobniej pomylili dwa słynne dźwięki utożsamiane z Pałacem Westminsterskim. Bo 31 maja po raz pierwszy zadzwonił tamtejszy zegar. W Wielkiej Brytanii mianem Big Ben określa się przeważnie właśnie wielki dzwon, ale dla wielu Polaków ta nazwa kojarzy się niejednoznacznie z całą wieżą. I stąd zapewne wynikło nieporozumienie.

Inna sprawa, że „Milionerzy” tak właściwie wcale nie pytali o Big Bena, a o liczbę dni w miesiącach.

Trzydziestego pierwszego dnia którego miesiąca 1859 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwon na londyńskiej wieży Big Ben? – tak dokładnie brzmiało zadane 15 marca pytanie.

REKLAMA

Oprócz maja wszystkie zaproponowane miesiące mają po 30 dni. Znajomość poprawnej daty debiutu Big Bena nie miała więc de facto żadnego znaczenia. Można wręcz się założyć, że gdyby twórcy programu nie popełnili błędu, to zapewne wybraliby po prostu inne ważkie wydarzenie mające miejsce 31. dnia któregoś miesiąca. Mimo to część fanów produkcji apeluje, by „Milionerzy” dali Justynie Michalskiej szansę na ponowny występ. Bo bądź co bądź żadna z przedstawionych jej odpowiedzi nie była właściwa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA