REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Kinomaniacy będą musieli się rozdwoić. Filmowe festiwale ruszą jesienią tego roku

Organizatorzy Millenium Docs Against Gravity poinformowali właśnie o nowym terminie swojej imprezy. Jak się okazuje odbędzie się ona w tym samym czasie co tegoroczne Mastercard OFF Camera.

05.05.2021
18:18
millenium docs against gravity 2021 termin kiedy
REKLAMA

Po roku spędzonym z pandemią i przedłużającymi się obostrzeniami, wszyscy liczyliśmy, że niedługo świat wróci do normalności. Nie będzie przesuwania premier kinowych, ani festiwalowych. Droga do tego stanu wciąż jednak sprawia wrażenie dłuższej niż się spodziewaliśmy. Organizatorzy odbywających się zwykle we wcześniejszych terminach imprez filmowych postanowili je przenieść na jesień.

REKLAMA

Normalnie o tej porze roku bylibyśmy już po kolejnej edycji Mastercard OFF Camera i szykowalibyśmy się na Millenium Docs Against Gravity. Tak się jednak nie dzieje, bo sytuacja kin nie wygląda tak różowo jak spodziewali się organizatorzy tych wydarzeń.

Mastercard OFF Camera odbędzie się we wrześniu

Jeszcze w styczniu żyliśmy nadzieją, że tegoroczne Mastercard OFF Camera odbędzie się w czerwcu w formie stacjonarnej. Zaledwie kilka miesięcy później, bo w kwietniu dowiedzieliśmy się, że nie rozpoczniemy lata z dobrym kinem niezależnym. Impreza ma się bowiem odbyć między 3 a 12 września. W oficjalnym oświadczeniu na ten temat czytamy:

Sytuacja jest nieprzewidywalna i – jak to w kinie – funduje nam kolejne zwroty akcji. Dlatego w trosce zarówno o Widzów, jak i o Filmowców tegoroczny Festiwal odbędzie się wyjątkowo od 3 do 12 września w Krakowie.  

Organizatorzy nie zapominają doświadczeń z minionego roku, kiedy to festiwal odbył się w formie online. Również i tym razem będziemy mieć okazję obejrzeć wyselekcjonowane filmy siedząc we własnym domu w dowolnym miejscu w Polsce. Sercem imprezy pozostaną jednak seanse kinowe i imprezy plenerowe:

Na Plac Szczepański powróci tak lubiane Miasteczko Filmowe. W mieście pojawią się nowe kina plenerowe, m.in. na Kazimierzu i na rynku Podgórskim. Nie zabraknie też hitu zeszłego roku – kina samochodowego oraz cieszących się wielkim powodzeniem pokazów na barce rzecznej. Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej, ale czekamy przede wszystkim na spotkanie w salach kinowych. To ono jest podstawą prawdziwego Festiwalu, a na taki chcemy zaprosić widzów.  

Millenium Docs Against Gravity przesunięte na jesień

Zgodnie z dotychczasowymi planami organizatorów, wielkie święto kina dokumentalnego, Millenium Docs Against Gravity miało się w różnych miastach w Polsce (i formie online) pod koniec maja. Zamiast tego na imprezę będziemy musieli poczekać do jesieni. Nowy termin wyznaczono na wrzesień.

18. edycja Millenium Docs Against Gravity odbędzie się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy w dniach od 13 do 12 września (edycja online potrwa od 16 września do 3 października). Decyzja o przesunięciu została podjęta w wyniku działań rządu, który postanowił zezwolić na otwarcie kin dopiero 29 maja.

W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że organizatorzy liczyli na nieco szybsze otwarcie instytucji kultury. Przeniesienie tak dużego wydarzenia o kilka lub kilkanaście dni jest zbyt skomplikowaną operacją logistyczną, aby przeprowadzić ją na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem festiwalu.

Chcieliśmy zrobić festiwal zaraz po otwarciu kin studyjnych, żeby je wesprzeć. Mieliśmy nadzieję, że uda nam się zapewnić Wam spotkanie z najwyższej klasy kinem dokumentalnym w miesiącu, kiedy zwyczajowo odbywał się nasz festiwal. Pracowaliśmy na najwyższych obrotach, żebyśmy mogli zacząć tegoroczną edycję 21 maja i wszystko wskazywało na to, że tak się właśnie stanie. Dlatego przyjęliśmy decyzję o otwarciu kin dopiero 29 maja z ogromnym smutkiem oraz zaskoczeniem i napisaliśmy do rządu apel w celu przesunięcia daty otwarcia kin, co niestety okazało się niemożliwe

– czytamy w oświadczeniu.

Millenium Docs Against Gravity czy Mastercard OFF Camera?

Wraz z nowym terminem Millenium Docs Against Gravity pojawia się problem dla kinomanów, którzy zwyczajowo brali udział nie tylko w tym festiwalu, ale również Mastercard OFF Camera. Daty trwania festiwalu są ze sobą tożsame. Trzeba by więc się rozdowić, aby skorzystać z oferty obu imprez.

A to przecież nie wszystko. Między 3 a 7 września w formacie hybrydowym (Warszawie i online) odbędzie się również 2. edycja HER Docs Film Festival, czyli imprezy, podczas której można zobaczyć dokumenty wyreżyserowane przez kobiety.

REKLAMA

Nakładające się na siebie imprezy nie są oczywiście wynikiem złej woli organizatorów. Jak czytaliśmy w oświadczeniu Millenium Docs Against Gravity doszło po prostu do zderzenia ich oczekiwań z rzeczywistością i, wciąż tak naprawdę, niepewną sytuacją kin. Z tego właśnie względu nadchodząca jesień zapowiada się bardzo filmowo. Szkoda jednak, że nie będziemy w stanie skorzystać ze wszystkich ofert interesujących nas wydarzeń.

Oscarowe i głośne tytuły możesz obejrzeć w CHILI za darmo dzięki nowej promocji Logitech – sprawdź

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA