REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Muzyka

Filmowcy ponownie sięgają do początków polskiego rapu. Nowy zwiastun zapowiada kinowy dokument „Skandal. Ewenement Molesty”

Olbrzymi sukces polskiego hip-hopu w latach 90. to prawdziwy temat-rzeka. Popularność zyskało wtedy kilka świetnych grup, a wśród nich była również warszawska Molesta. Historię powstania pierwszej płyty zespołu i późniejszego sukcesu tworzących go raperów dokumentuje film „Skandal. Ewenement Molesty”. Właśnie dostał zwiastun.

18.02.2020
21:54
molesta ewenement skandal
REKLAMA
REKLAMA

Lata 90. to bez dwóch zdań najświetniejszy okres w historii polskiego rapu. Trendy hip-hopowe były wtedy popularne jak nigdy wcześniej i później, a utalentowani twórcy pojawiali się na muzycznej scenie w wielkiej obfitości. Długo można by wymieniać wszystkich raperów, którzy w tamtym okresie zrobili karierę, ale tego typu wyliczanka nie mogłaby pominąć postaci Piotra „Vienia” Więcławskiego, Pawła „Włodiego” Włodkowskiego i Marka „Kaczego” Andrasika.

To właśnie pierwsza dwójka założyła w 1995 roku grupę Mistic Molesta, a niedługo później dołączył do nich Andrasik. Razem artyści nagrali album „Skandal”, który błyskawicznie zapewnił Moleście ogólnopolską sławę. Warszawska grupa zyskała popularność przede wszystkim wśród młodego pokolenia, ponieważ ich teksty były mocne, autentyczne i zahaczały o istotne dla rówieśników sprawy.

Nic więc dziwnego, że reżyser Bartosz Baduch postanowił pokazać historię Molesta Ewenement w swoim nowym filmie dokumentalnym.

Produkcja podejmie dwa główne wątki. Z jednej strony będzie relacją z początków istnienia grupy, a drugiej historią jej późniejszego rozpadu i solowej działalności poszczególnych członków. Zaprezentowany zwiastun pokazuje, że w dokumencie Baducha nie zabraknie archiwalnych nagrań ze studia i koncertów Molesty, które zostaną wsparte nowymi wywiadami z Vieniem i innymi głośnymi postaciami z polskiej sceny hip-hopowej lat 90. Sami twórcy zapowiadają, że widzów czeka swoiste połączenie wehikułu czasu z współczesną refleksją o tym, co dzieje się z dawnymi ideałami:

Na ich pierwszą płytę - „Skandal” - nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy, a ich teksty stały się dla młodych ludzi kodeksem wartości, wzorcami postępowania. Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na rynku muzycznym i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie? – napisano w oficjalnym komunikacie dystrybutora.

Filmy dokumentalne w ostatnim czasie przeżywają prawdziwy renesans formy, przede wszystkim dzięki wsparciu platform streamingowych jak Netflix czy Amazon Prime Video. Produkcja wyreżyserowana i napisana przez Bartosza Baducha trafi jednak do prosto do kin, a nie bezpośrednio do VOD.

REKLAMA

Światowa premiera „Skandal. Ewenement Molesty” nastąpi podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity, który odbędzie się w dniach 8-22 maja.

*Zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA