REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Monika Strzępka przywrócona do Teatru Dramatycznego. Reżyserka teatralna wygrała z wojewodą z PiS

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego reżyserka teatralna Monika Strzępka została przywrócona na stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego. Sąd uchylił zarządzenie wojewody PIS, Konstantego Radziwiłła, który unieważnił jej wybór na to stanowisko. Orzeczenie sądu jest nieprawomocne.

27.04.2023
11:22
Monika Strzępka wygrałą z wojewodą PIS
REKLAMA

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powołał Monikę Strzępkę na dyrektorkę Teatru Dramatycznego w sierpniu 2022 roku. Kilka miesięcy później, w listopadzie 2022 roku wojewoda PiS Konstanty Radziwiłł unieważnił ten wybór.

Wojewodzie nie spodobało się wspieranie przez teatr mniejszości seksualnych oraz Strajku Kobiet. Radziwiłł nie do końca akceptował też grono zaproszonych do współpracy osób, takich jak Łukasz Twarkowski, który miał wyreżyserować spektakl o pracownicach seksualnych.

REKLAMA

Monika Strzępka przywrócona na stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego.

Ratusz uznał uzasadnienie wojewody za kuriozalne i postanowił skierować sprawę do sądu. Monika Strzępka decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie została przywrócona na stanowisko dyrektorki Teatru Dramatycznego.

Artur Jóźwik, dyrektor biura kultury w stołecznym ratuszu, poinformował w mediach społecznościowych o decyzji sądu, który opowiedział się po stronie reżyserki.

Sąd stwierdził, że nie doszło do żadnego naruszenia prawa przez miasto. Wojewoda nie wykazał złamania procedur. Wojewoda nie powinien wchodzić w rolę organizatora instytucji kultury ani niezależnej komisji konkursowej. Ten wyrok jest bardzo ważny dla zachowania wolności artystycznej we wszystkich instytucjach kultury w Polsce - pisał Jóźwik.

Warto dodać, że wyrok nie jest prawomocny. Monika Strzępka na decyzję sądu zareagowała entuzjastycznie, dziękując za wsparcie przede wszystkim ekipie Teatru Dramatycznego.

REKLAMA

Strzępka wiele lat tworzyła w duecie z Pawłem Demirskim

Monika Strzępka, przez wiele lat tworzyła artystyczny duet z dramaturgiem i dramatopisarzem Pawłem Demirskim. W 2022 roku wygrała konkurs na dyrektorkę z kierującym warszawskim Teatrem Dramatycznym przez dwie kadencje Tadeuszem Słobodziankiem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA