REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Nie Kanye, nie Beyonce, nawet nie The Weeknd. Najwięcej płyt w 2016 roku sprzedał… Mozart

Wprawdzie trochę oszukiwał, bo sztuka ta udała mu się dzięki temu, że w sklepach pojawił się zestaw składający się z… 200 płyt.

08.12.2016
10:41
Najwięcej płyt w 2016 roku sprzedał… Mozart
REKLAMA
REKLAMA

"Mozart 225: The New Complete Edition", jest największym i najbardziej kompletnym zestawem dzieł Mozarta jakie kiedykolwiek wydano. Zawiera wszystkie utwory jakie skomponował Wolfgang Amadeusz Mozart, a jest ich ponad 4000. Przekłada się to na 240 godzin muzyki.

mozart_box
Dość nieoczekiwanie ów zestaw stał się najlepiej sprzedającym się wydawnictwem 2016 roku w Ameryce (i jednym z najlepiej sprzedających się na świecie).

Co sprawiło, że nie żyjący od ponad 200 lat kompozytor wszech czasów przebił sprzedażą Justina Biebera czy Beyonce? Tajemnica jego sukcesu kryje się w szczegółach. Dane o sprzedaży dotyczą fizycznego wydania zestawu. Do tego, niezwykle istotnym faktem jest to, że sprzedaż płyt danego wykonawcy nie liczy się na podstawie całego wydawnictwa tylko liczby płyt wchodzących w jego skład. W przypadku 95% wydawnictw mamy do czynienia z jedną płytą, czasem pojawi się zestaw dwu- bądź trzy-płytowy, natomiast w tej sytuacji rozmawiamy o zestawie 200 płyt, które zostały zliczone pojedynczo wraz z zakupem całego "Mozart 225: The New Complete Edition". Tym sposobem wystarczyło by raptem 6 tysięcy i 250 osób dokonało zakupu tego zestawu, by znaleźć się wyżej niż cała reszta wykonawców, których albumy zakupiło znacznie więcej ludzi.

REKLAMA

Pokazuje to całkiem ciekawy paradoks i to jak nie do końca dobrze oddającym rzeczywistość, jest już chyba odchodzący powoli do lamusa stary sposób zliczania fizycznie sprzedanych płyt.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA