REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Muzyczna Mapa Świata od Spotify, czyli czego słucha się w różnych krajach i miastach

Jakiej muzyki najczęściej słucha się w Katowicach, a jakiej w Las Palmas? Jaki utwór jest najbardziej popularny w Polsce i w Finlandii? Wreszcie - kawałki z jakiego kraju są najpopularniejsze na świecie? Odpowiedzi na te możecie poznać dzięki Muzycznej Mapie Świata od Spotify. 

08.12.2016
20:53
Muzyczna Mapa Świata od Spotify, czyli czego słucha się w innych krajach
REKLAMA
REKLAMA

Muzyczna Mapa Świata to aplikacja od Spotify, która umożliwia sprawdzenia, jakiej muzyki najchętniej słuchają mieszkańcy kilkudziesięciu państw i około 1000 miast na świecie. Dane dotyczą przede wszystkim trzech kontynentów: Europy i obu Ameryk, w przypadku pozostałych są one, w najlepszym razie, bardzo fragmentaryczne. Wciąż jednak, to bardzo interesujące informacje, pozwalające dodatkowo poznać nową muzykę.

Korzystanie z Muzycznej Mapy Świata jest banalnie proste - nawigacja odbywa się poprzez przeciąganie mapy, którą możemy dodatkowo przybliżać lub oddalać za pomocą przycisków umieszczonym w lewym górnym rogu.

By otworzyć playlisty wystarczy kliknąć nazwę wybranego miasta lub kraju. W tym pierwszym przypadku mamy dostęp jedynie do listy z najpopularniejszą muzyką, w tym drugim zaś możemy uzyskać dane podzielone na kilka kategorii: muzyka charakterystyczna dla regionu,muzyka wschodząca, muzyka popularna oraz muzyka viralowa.

REKLAMA

I tak w poszczególnym polskich miastach dominuje rodzimy hip-hop, który w ostatnich tygodniach zdominował Taco Hamingway i jego "Marmur", za to jeśli chodzi o cały kraj - najpopularniejszy jest "Starboy" The Weekend. A jeśli na przykład zastanawialiście się, czego słuchają na dalekiej północy, to w Alcie w Norwegii najpopularniejszym wykonawcą jest Kevin Boine. Z kolei w Dunedin w Nowej Zelandii tryumfy święci Gromz. Zarówno Boing, jak i Gromz, to lokalni, nieszczególnie - delikatnie mówiąc - znani u nas artyści, których twórczości w inny sposób prędko byście raczej nie poznali.

Ta już druga wersja Muzycznej Mapy Świata. W stosunku do pierwszej, dostępnej tutaj, różni się ona między innymi liczbą dostępnych danych i kategorii. Aktualna odsłona mapy aktualizowana jest co tydzień.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA