REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Czego słuchają polskie nastolatki? W głośnikach rządzą rap i pop

Czego słuchają młodzi ludzie? Muzyczne badanie Narodowego Centrum Kultury przeprowadzone na polskich nastolatkach pokazało, że w tej chwili najpopularniejszymi gatunkami są rap i pop.

01.02.2019
17:47
muzyczne badanie nck nastolatki
REKLAMA
REKLAMA

NCK właśnie opublikowało niektóre z wyników badania przeprowadzonego w grudniu zeszłego roku na polskich nastolatkach. Wzięło w nim udział 2069 osób w wieku od 12 do 17 lat. Badanie było przeprowadzone za pomocą sondażu internetowego.

Jak wynika z badania, polskie nastolatki są wyjątkowo umuzykalnione. Niemal wszyscy deklarują, że słuchają muzyki. Dwoma najpopularniejszymi gatunkami muzycznymi wśród młodzieży są pop i rap/hip-hop. Wśród badanych znalazła się także pokaźna grupa fanów muzyki dance, rock, disco polo, a także muzyki filmowej i elektronicznej.

Na szczycie ulubionych artystów znajdują się Paluch i Rihanna.

W badaniu uczestnicy zostali poproszeni o wyróżnienie, jakiego artysty najczęściej słuchają. Na szczyt listy zawędrował polski raper Paluch. Zaraz za nim usytuowała się Rihanna. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych artystów znaleźli się jeszcze Szpaku, Ariana Grande, Eminem, Quebonafide, zespół Boys, Taco Hemingway, David Guetta oraz Bedoes.

muzyczne badanie nck nastolatki

Już na pierwszy rzut oka widać, że znajdujemy tutaj potwierdzenie wcześniejszego trendu dominacji rapu i popu wśród nastolatków. Warto także zwrócić uwagę na ogromną popularność polskich raperów wśród młodzieży.

Jak pokazuje muzyczne badanie NCK, nastolatki słuchają wielu gatunków muzycznych.

Według przeprowadzonego sondażu najwięcej osób słucha muzyki pochodzącej z trzech różnych gatunków. Warto zaznaczyć, że dziewczynki wyróżniają się nieco bardziej rozbudowanym gustem muzycznym. Co najmniej 50 proc. z nich słucha przynajmniej czterech różnych gatunków muzycznych. Taką samą ilość gatunków przyswaja na co dzień 40 proc. chłopców.

Edukacja ma znaczenie.

REKLAMA

Tym razem mowa tutaj jednak o edukacji rodziców. Jak wynika z muzycznego badania NCK, gust muzyczny polskich nastolatków zmienia się wraz z poziomem wykształcenia… ich rodziców. Osoby, które zadeklarowały, że słuchają rocka, miały najlepiej wyedukowanych rodziców. Aż 45 proc. ich matek i 35 proc. ojców miało wykształcenie wyższe. Natomiast dzieci najsłabiej wykształconych rodziców (23 proc. matek i 14 proc. ojców z wykształceniem wyższym) dużo częściej skłaniały się ku disco polo.

Wbrew obiegowym opiniom na gust muzyczny nastolatków nie miało wpływu miejsce ich zamieszkania. Tym samym popularność takich gatunków jak disco polo czy rap nie różniła się znacząco między dużymi miastami a wsiami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA