REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Nagroda Literacka Nike 2020 przyznana. Zwycięzcą został Radek Rak

Wiemy już, komu przyznano w tym roku nagrodę literacką „Nike”. Zwycięzcą został Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

04.10.2020
21:41
nagroda-nike-2020
REKLAMA
REKLAMA

„Nike” to coroczny plebiscyt, podczas którego już od ponad dwóch dekad nagradzani są polscy żyjący pisarze za twórczość z ubiegłego roku. Nagrodę przyznają Fundacja Agory wraz z Gazetą Wyborczą, a celem konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r., jest promocja literatury współczesnej, w tym powieści.

„Nike” 2020 — nominacje

W tym roku w ramach 24 edycji konkursu o prestiżową nagrodę literacką „Nike” ubiegało się 20 autorów, ale do finałów trafiło jedynie pięciu pisarzy, którzy walczyli o statuetkę oraz 100 tys. zł. Wśród nich były trzy kobiety (Agnieszka Dauksza, Joanna Gierak-Onoszko, Monika Sznajderman) oraz czwórka mężczyzn (Piotr M. Majewski, Radek Rak, Paweł Piotr Reszka, Filip Zawada). W finale pojawiły się tym samym dwie powieści, dwa eseje, dwa reportaże oraz jedna biografia od sześciu różnych wydawców:

  • „Jaremianka”, Agnieszka Dauksza — Znak;
  • „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko — Dowody na Istnienie;
  • „Pusty las”, Monika Sznajderman — Czarne;
  • „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”, Piotr M. Majewski — Krytyka Polityczna;
  • „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, Radek Rak — Powergraph;
  • „Płuczki” — Paweł Piotr Reszka — Agora;
  • „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, Filip Zawada — Znak.
REKLAMA

Nagrodę Literacką „Nike” w 2020 r. otrzymał Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Zgodnie z planem wielki finał 24. edycji konkursu odbył się 4 października i tego dnia wyłoniono zwycięski tytuł, którym został „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” od Radka Raka. W poprzednich latach to samo wyróżnienie otrzymali Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży „Nie ma” (NL „Nike” 2019), Olga Tokarczuk za powieść „Księgi Jakubowe” (NL „Nike” 2015) i za powieść „Bieguni” (NL „Nike” 2008) oraz Jerzy Pilch za powieść „Pod Mocnym Aniołem” (NL „Nike” 2001).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA