REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Najbardziej kontrowersyjne e-booki w historii: Niewierna córka

Niewierna córka autorstwa Hannan Shaw to pierwszy e-book z tego cyklu, który mną autentycznie wstrząsnął. Chociaż 120 dni Sodomy było obrzydliwe, natomiast Pianistka wypalała się w głowie czytelnika, tak dopiero Niewierna córka naprawdę mnie poruszyła, naprawdę wstrząsnęła mną swoimi niewidzialnymi, silnymi ramionami.

09.04.2014
11:30
Najbardziej kontrowersyjne e-booki w historii: Niewierna córka
REKLAMA
REKLAMA

Islam. Z europejskiej perspektywy nie ma współcześnie bardziej kontrowersyjnej religii i nie ma współcześnie bardziej palącego tematu, niż wpływ skrajnie ekstremalnych muzułmanów na demokratyczne społeczeństwa Europy Zachodniej. „Islamska Republika Francji”, „Islamska Republika Niemiec” – chociaż te określenia naszych zachodnich sąsiadów wciąż są nieco na wyrost, za kilkanaście lat sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej. Przekonują o tym socjologowie, ze zgrozą w oczach patrząc na swoje dane i statystyki. Za kilkanaście lat rdzenni Europejczycy mogą znaleźć się w mniejszości, ustępując liczebnością wielodzietnym rodzinom wyznawców Allaha. W jednej z takich rodzin żyje Hannan, bohaterka oraz autorka Niewiernej córki.

niewierna córka

Rodzina Hannan tylko z pozoru przypomina tradycyjną islamską wspólnotę. Mieszkający w Wielkiej Brytanii imigranci z małej, pakistańskiej wioski na zewnątrz są wzorową familią żyjącą w religijnej wspólnocie. Matka Hannan to przykładna pani domu, która dba o domowe ognisko. Dzieci są posłuszne zasadom swojej wiary. Ojciec to wzorowy duchowy przywódca społeczności pakistańskich imigrantów. Piastując stanowisko imama, duchowego przywódcy swoich „owieczek”, pełni rolę mentora oraz moralnego drogowskazu dla reszty. Niestety, rodzina Hannan wzorowa jest tylko na zewnątrz, bowiem w środku czterech ścian wartości honoru, czystości oraz wierności zasadom Allaha zostają całkowicie wypaczone.

Ojciec – tyran nie tylko bije swoją żonę, ale również gwałci córkę, bohaterkę tej opowieści. Hannan zaczęła być molestowana i gwałcona od 6 roku życia. Czytelnik staje się świadkiem jej nieustannych cierpień, które trwają przez wiele długich lat. Wstrząsające wydarzenia z ciemnej piwnicy, w której przetrzymywana była córka imama, niezwykle silnie kontrastują nie tylko z jego rolą w pakistańskiej społeczności imigrantów, ale również miejscem akcji. Mówimy w końcu o współczesnej Wielkiej Brytanii. Jednym z najbardziej cywilizowanych miejsc w Europie, w którym powinno rządzić prawo, sprawiedliwość, bezpieczeństwo oraz szacunek do życia i drugiego człowieka. Rzut beretem od Londynu mają miejsce rzeczy, które są nie do pomyślenia w większości Pakistanu, co dopiero „u nas”.

Autorka nie szczędzi czytelnikowi wstrząsających, bulwersujących przykładów na okropieństwa, jakie przeżyła. Bez wsparcia ze strony matki i braci, zamieniona w domową niewolnicę, Hannan jest bita i gwałcona. Przemoc nie kończy się jedynie na wymiarze fizycznym. Ojciec stosuje wobec córki również przemoc psychiczną – jako imam twierdzi, że ta jest grzeszna, że pójdzie do piekła, że nie ma dla niej szans. Postać ojca jest w Niewiernej córce uosobieniem tego, co najgorsze w skrajnym islamie. Niesprawiedliwość, barbarzyństwo, dominująca rola mężczyzny, przedmiotowe traktowanie kobiet – „imam” idzie daleko ponad to, wypaczając nawet sam Koran. Jako Pakistańczyk, ojciec Hannan nie rozumie nawet zdania po arabsku, wiedzę o własnej wierze czerpiąc tylko i wyłącznie z przekazów słownych. Wypaczenie Świętej Księgi i jej zasad widoczne jest na każdym kroku, bulwersując zapewne nie tylko zachodnioeuropejskich czytelników, ale również samych muzułmanów.

pakistan
REKLAMA

Ten e-book jest po prostu cholernie mocny. Siłą tego tworu jest jego autentyczność, jego przerażająca prawdopodobność. Chociaż Niewierna córka pokazuje również pozytywne elementy islamu, jest także niezwykle głośnym manifestem przeciwko wypaczaniu wiary oraz jej radykalizacji. To studium patologii, dla której wiara jest tylko i wyłącznie motorem napędowym, wodą na młyn i wygodną wymówką. Im bardziej święty jest „święty mąż” w tym dziele, tym większym draniem się okazuje. Z kolei „bezbożni” chrześcijanie stają się jedyną nadzieję Hannan na lepsze życie. Na całe szczęście e-book posiada szczęśliwe zakończenie, które Hannan po prostu się należy. Niestety, młoda Pakistanka jest jedynie symbolem wielu tysięcy kobiet, które spotyka podobny los. Przedmiotowe traktowanie, aranżowane małżeństwa czy gwałty, nawet z ręki własnego męża – wszystkie te problemy podnosi Niewierna córka, robiąc to tak silnie, że litery wgryzają się w duszę i w serce.

Cholernie mocna książka, którą będę polecał każdemu, bez względu na kolor skóry i wyznanie. To studium patologii, które równie dobrze może wydarzyć się w rodzinie chrześcijańskiej czy jakiejkolwiek innej. To krytycyzm ślepej, wynaturzonej wiary, która nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. To w końcu przerażająco aktualna groźba, kiedy przyjrzymy się coraz bardziej napiętej sytuacji w zachodnich kulturach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA